Vendosni fjalën kyçe....

‘Duam liri e bukë!’ Protesta masive antiqeveritare në Kubë, qytetarët kërkojnë fundin e diktaturës komuniste


Protesta të mëdha anti-qeveritare shpërthyen në qytetet kryesore të Kubës në një shfaqje të rrallë të ndjenjës ‘pro-lirisë’ që u brohorit menjëherë nga zyrtarët amerikanë dhe u denoncua si ‘provokim i huaj’ nga presidenti Miguel Diaz-Canel.

Mijëra protestues marshuan të dielën në Havana, Santiago de Cuba dhe qytete të tjera, duke dënuar mungesat e ushqimit, ilaçeve dhe vaksinave dhe duke kërkuar fund të sundimit komunist të vendit ishullor.

Videot e shumta të postuara në mediat sociale tregonin që turmat marshonin dhe hidhnin parulla të tilla si ‘Ne nuk kemi frikë’, ‘Liri’ dhe ‘Kuba nuk është e juaja!’

Ndërsa shumë nga marshimet dukeshin kryesisht paqësore, protestuesit thuhet se po përmbysnin makinat në rrugë dhe po hidhnin gurë ndaj policisë në Havana dhe gjetkë.

Videot e tjera tregojnë turma qytetarësh që u turren dyqaneve për të marrë ç’të mundin.

Kuba është rrënuar nga mungesa e nevojave themelore për dekada, nën embargon e përhershme të SHBA-së, me situatën e përkeqësuar më tej nga pandemia Covid-19.

“Ne jemi të lodhur nga radhët, mungesa e ushqimit.” – tha një protestues për AP.

Përgatiti për Hashtag,al, Klodian Manjani