Vendosni fjalën kyçe....

Trump padit Facebook, Google dhe Twitter për censurë


Ish presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar planet për të paditur gjigantët e teknologjisë Google, Twitter dhe Facebook, duke pretenduar se ai është viktimë e censurës.

Procesi gjyqësor synon gjithashtu CEO-t e të tre kompanive.

Trumpit i u’ pezulluan llogaritë e tij sociale në janar për shkak të shqetësimeve të sigurisë publike pas trazirave të Kapitolit, të udhëhequr nga mbështetësit e tij.

Të mërkurën, Trump e quajti gjyqin “një zhvillim shumë të bukur për lirinë tonë të fjalës”.

Në një konferencë shtypi nga vendpushimi i tij i golfit në Bedminster, New Jersey, Trump foli kundër kompanive të mediave sociale dhe demokratëve, të cilët ai i akuzoi për mbështetjen e dezinformatave.

Padia kërkon një urdhër gjykate për t’i dhënë fund censurës së pretenduar nga Trump. AI pretendon se nëse ata mund të ndalonin një president, “ata mund ta bëjnë atë me këdo”.

Asnjë nga kompanitë e teknologjisë të përmendura ende nuk i është përgjigjur padisë, e cila iu paraqit në një gjykate federale në Florida.

Trump u bashkua me njoftimin nga ish zyrtarët e Trump të cilët që atëherë kanë krijuar Institutin jo-fitimprurës America First Policy.

Ish presidenti e quajti postimin që e bëri atë të ndaluar nga Twitter, “fjalia më e dashur”.

Sipas Twitter, cicërimat që rezultuan në ndalimin e Trump për “glorifikim të dhunës” ishin nga 8 janari, dy ditë pas trazirave në kryeqytetin e vendit. Trazirat pasuan pretendimet e tij të përsëritura se zgjedhjet ishin manipuluar në favor të Joe Biden.

Ai shkroi se “patriotët e mëdhenj” që votuan për të do të kenë “një zë gjigant” dhe “nuk do të mos respektohen ose trajtohen padrejtësisht në asnjë mënyrë, formë ose formë”, dhe në një post tjetër tha që ai nuk do të merrte pjesë në inaugurimin e Presidentit Joe Biden .

Amerikanët e tjerë të cilët ishin nisur nga media sociale gjithashtu folën pas Trump të mërkurën, duke përfshirë një grua për të cilën Trump tha se kishte postuar një pyetje “duke pyetur” nëse fëmijët duhej të mbanin maska për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Në të njëjtën kohë të mërkurën, aleatët republikanë të Trump në Kongres lëshuan një memo që përshkruan planin e tyre “për të marrë Big Tech”.

Agjenda kërkon masa antitrust për të “prishur” kompanitë dhe një riformulim të një ligji të njohur si Seksioni 230.

Seksioni 230, të cilin Trump u përpoq të shfuqizonte si president, në thelb ndalon kompanitë si Facebook dhe Twitter të jenë përgjegjëse për gjërat që postojnë përdoruesit. Ai u jep kompanive statusin “platformë” sesa “botues”.

Është një mbrojtje e përgjegjësisë, llojet e të cilave askush në historinë e vendit tonë nuk i ka marrë kurrë“, tha Trump, duke kritikuar ligjin të mërkurën.

Ai shtoi se ligji zhvleftëson statuset e ndërmarrjeve si kompani private.