Vendosni fjalën kyçe....

Kapet drogë me vlerë 200 mijë euro në Maqedoninë e Veriut, 3 shqiptarë në pranga (FOTO/VIDEO)


Zbulohet një rast i transportit ndërkombëtar të drogës në Maqedoninë e Veriut.

Ministria e Punëve të Brendshme në shtetin fqinj ka njoftuar se janë kapur 65 kilogramë drogë marijuhanë, që arrin në vlerën e 200 mijë eurove.

Gjatë aksionit nga policia e rajonit të Resnjes janë arrestuar tre shtetas shqiptarë:  K.K. (25), M.F. (28) dhe F.B.(42). Lënda narkotike dyshohet se kishte si destinacion Greqinë.

“Më 18.05.2021 nga oficerët e policisë nga Departamenti i Policisë Kriminale, Sektori për Tregtinë e Paligjshme të Drogave, Armëve dhe Substancave të Rrezikshme në aksion të përbashkët me Departamentin për Shtypjen e Krimit të Organizuar dhe të Rëndë, Njësia e Shpërndarjes së Shpejtë dhe Departamenti i Policisë së Resnjës u privuan nga liria: KK (25), MF (28) dhe FB (42), të gjithë nga Republika e Shqipërisë, të cilët ndërprenë kanalin ndërkombëtar të transportit të barnave narkotike nga Republika e Shqipërisë, përmes Republikës së Maqedonisë Veriore, dhe për Republikën e Greqisë, si një destinacion përfundimtar.

Si pjesë e masave të intensifikuara dhe aktiviteteve në luftën kundër trafikut të paligjshëm të drogës, një total prej 65 kilogramë marijuanë u sekuestruan dje, me vlerë rreth 200,000 euro.”– thuhet në njoftimin zyrtar, citon Kurir.

Më në detaje, tregohet se dy automjete tipi “Mercedes”, me targa shqiptare u ndaluan dje në mëngjes, në rrugën rajonale nga Trpejca në Stenjë.

“Gjatë kontrollit të automjeteve, njëra prej të cilave drejtohej nga K.K., ku si bashkë-drejtues ishte M.F., dhe në makinën e e dyta që po drejtohej nga F.B., u gjetën dhe konfiskuan 3 thasë të mëdhenj me marihuanë, të paketuara në 44 pako.”- njoftojnë nga MPB.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *