Vendosni fjalën kyçe....

Dhuna në Jeruzalem, cili është konflikti izraelito-palestinez


Qindra palestinezë dhe më shumë se 20 policë izraelitë janë plagosur në përleshjet e fundit në Jeruzalem.

Kjo situatë dhunë vjen pas 1 muaji tensionesh, megjithëse konflikti midis Izraelit dhe Palestinezëve ka vazhduar për dekada.

Si filloi?

Betlehemi në fillim të shekullit të 20-të

Britania mori kontrollin e zonës së njohur si Palestinë pasi sundimtari i asaj pjese të Lindjes së Mesme, Perandoria Osmane, u mund në Luftën e Parë Botërore.

Toka ishte e banuar nga një pakicë hebreje dhe shumicë arabe.

Tensionet midis dy popujve u rritën kur bashkësia ndërkombëtare i dha Britanisë detyrën e krijimit të një “shtëpie kombëtare” në Palestinë për njerëzit hebrenj.

Për hebrenjtë, ajo ishte shtëpia e tyre stërgjyshore, por arabët palestinezë gjithashtu pretendonin tokën dhe e kundërshtuan këtë veprim.

Një luftëtar i Haganah (me origjinë Hebre) pak para fillimit të Luftës Izraelite të Pavarësisë 1948

Midis viteve 1920 dhe 1940, numri i hebrenjve që mbërritën atje u rrit, pasi shumë po largoheshin nga persekutimi në Evropë dhe kërkuan një atdhe atje pas Holokaustit të Luftës së Dytë Botërore.

Dhuna midis hebrenjve dhe arabëve dhe kundër sundimit britanik, gjithashtu u rrit. Në vitin 1947, OKB votoi që Palestina të ndahet në shtete të ndara Hebreje dhe Arabe, me Jeruzalemin duke u bërë një qytet ndërkombëtar.

Ky plan u pranua nga udhëheqësit hebrenj, por u refuzua nga pala arabe dhe nuk u zbatua kurrë.

Ushtarët e forcave aleate të Legjionit Arab qëllojnë mbi luftëtarët hebrenj të Haganah, forca e vetëmbrojtjes së Agjencisë Çifute në Mars 1948

Krijimi i Izraelit dhe ‘Katastrofa’

Në vitin 1948, në pamundësi për të zgjidhur problemin, sundimtarët britanikë u larguan dhe udhëheqësit hebrenj shpallën krijimin e shtetit të Izraelit.

Shumë palestinezë kundërshtuan dhe pasoi një luftë. Trupat nga vendet fqinje arabe u pushtuan.

Qindra mijëra palestinezë u larguan ose u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre në atë që ata e quajnë Al Nakba, ose “Katastrofa”.

Në kohën kur luftimet përfunduan me një armëpushim vitin e ardhshëm, Izraeli kontrollonte pjesën më të madhe të territorit.

Jordania pushtoi tokën e cila u bë e njohur si Bregu Perëndimor dhe Egjipti pushtoi Gazën. Jeruzalemi ishte i ndarë midis forcave izraelite në Perëndim, dhe forcave jordaneze në Lindje.

Për shkak se nuk kishte kurrë një marrëveshje paqeje – secila palë fajësoi tjetrën – kishte më shumë luftëra dhe luftime në dekadat që pasuan.

Harta Sot

Në një luftë tjetër në vitin 1967, Izraeli pushtoi Jeruzalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor, si dhe pjesën më të madhe të Lartësive Siriane në Golan dhe Gaza dhe gadishullin Egjiptian Sinai.

Shumica e refugjatëve palestinezë dhe pasardhësit e tyre jetojnë në Gaza dhe Bregun Perëndimor, si dhe në Jordaninë fqinje, Siri dhe Liban.

As ata, as pasardhësit e tyre nuk janë lejuar nga Izraeli të kthehen në shtëpitë e tyre – Izraeli thotë se kjo do ta mbingarkonte vendin dhe do të kërcënonte ekzistencën e tij si një shtet hebre.

Komandantët ushtarakë izraelitë mbërrijnë në Jeruzalemin Lindor, pasi forcat izraelite kapën Jeruzalemin Lindor, gjatë Luftës Gjashtë Ditore në 1967

Izraeli ende pushton Bregun Perëndimor dhe megjithëse u tërhoq nga Gaza, OKB ende e konsideron atë pjesë të tokës si pjesë të territorit të okupuar.

Izraeli pretendon të gjithë Jeruzalemin si kryeqytetin e tij, ndërsa palestinezët pretendojnë Jeruzalemin Lindor si kryeqytetin e një shteti të ardhshëm Palestinez. Shtetet e Bashkuara janë një nga vendet e vetme që njohin pretendimet e Izraelit për të gjithë qytetin.

Në 50 vitet e kaluara Izraeli ka ndërtuar vendbanime në këto zona, ku tani jetojnë më shumë se 600 mijë hebrenj.

Palestinezët thonë se këto janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar dhe se janë pengesa për paqen, por Izraeli e mohon këtë.

Çfarë po ndodh sot?

Tensionet janë shpesh të larta midis Izraelit dhe palestinezëve që jetojnë në Jeruzalemin Lindor, Gaza dhe Bregun Perëndimor. Gaza sot drejtohet nga një grup militant palestinez i quajtur Hamas, i cili ka luftuar Izraelin shumë herë. Izraeli dhe Egjipti kontrollojnë fort kufijtë e Gazës për të ndaluar mbërritjen e armëve në Hamas.

Palestinezët në Gaza dhe Bregun Perëndimor thonë se po vuajnë për shkak të veprimeve dhe kufizimeve izraelite. Izraeli thotë se po vepron vetëm për të mbrojtur veten nga dhuna palestineze.

Gjërat janë përshkallëzuar që nga fillimi i muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në mes të prillit të vitit 2021, me përplasje natën midis policisë izraelite dhe palestinezëve.

Kërcënimi për dëbimin e disa familjeve palestineze në Jeruzalemin Lindor gjithashtu ka shkaktuar rritje të zemërimit tek palestinezët.

Gazi lotsjellës është qëlluar në drejtim të protestuesve gjatë përleshjeve me forcat izraelite pranë kufirit midis brezit të Gazës dhe Izraelit

Cilat janë problemet kryesore?

Ka një numër çështjesh për të cilat Izraeli dhe Palestinezët nuk mund të bien dakord.

Këto përfshijnë atë që duhet të ndodhë me refugjatët palestinezë, nëse vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor të okupuar duhet të qëndrojnë ose të hiqen, nëse të dy palët duhet të ndajnë Jeruzalemin, dhe ajo që ndoshta është më e ndërlikuara nga të gjitha – nëse një shtet palestinez duhet të krijohet së bashku me Izraelin.

Bisedimet e paqes po zhvillohen brenda dhe jashtë për më shumë se 25 vjet, por deri më tani nuk e kanë zgjidhur konfliktin.

Çfarë presim në të ardhmen?

Me pak fjalë, situata nuk do të zgjidhet së shpejti.

Plani më i fundit i paqes, i përgatitur nga Shtetet e Bashkuara, kur Donald Trump ishte President, që u quajt dhe si “marrëveshja e shekullit” nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, është hedhur poshtë nga palestinezët si i njëanshëm dhe nuk u aplikua kurrë.

Çdo marrëveshje e ardhshme e paqes do të duhet që të dy palët të bien dakord për të zgjidhur çështje komplekse. Derisa të ndodhë kjo, konflikti do të vazhdojë.

VINI RE: Ky artikull është pronë intelektuale e BBC/ Përshtati në shqip Hashtag.al


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *