Vendosni fjalën kyçe....

13 viktima e 7 të plagosur nga sulmet në Nigeri


Trembëdhjetë persona u vranë të premten dhe shtatë u plagosën në sulmet në zonat e qeverisë lokale të shtetit Kano në Nigerinë veriperëndimore.

Komisioneri Shtetëror për Sigurinë dhe Punët e Brendshme Samuel Aruwan tha se sulmet u raportuan deri te qeveria e shtetit Kaduna nga ushtria nën ombrellën e Operacionit Safe Haven (OPSH).

Banditë të armatosur sulmuan një burrë dhe vëllain e tij ndërsa ata po ktheheshin nga ferma e tyre në fshatin Gora Gan të Zangon Kataf LGA. Ai u vra, ndërsa vëllai i tij shpëtoi, sipas raportit.

Në një sulm tjetër, banditë sulmuan fshatin Kizachi në zonën e qeverisë lokale Kauru, duke vrarë dhjetë dhe duke plagosur katër të tjerë.

Gjithashtu, 56 shtëpi dhe 16 motoçikleta u shkatërruan, ndërsa disa hambarë u bastisën dhe u djegën.

Komisioneri tha se të plagosurit po marrin trajtim në një spital.

Po ashtu edhe fshati Masaka në Chikun u sulmua. Një person u vra, dhe dy të tjerë u plagosën.

Aruwan tha se trupat u mobilizuan në zonë dhe përfundimisht e sprapsën sulmin.

Një person u vra në Kurmin Kaduna në Chikun dhe një u plagos.

Guvernatori Nasir El-Rufai lexoi raportin me trishtim dhe u lut për prehjen e shpirtrave të atyre që u vranë, ndërsa u dërgoi ngushëllime familjeve të tyre.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *