Vendosni fjalën kyçe....

Lioni digjet për të tretën natë radhazi, qytetarët gjithnjë e më të zemëruar me karantinën Covid (Video)


Të paktën pesë persona u arrestuan, dy makina u dogjën, një makinë policie u dëmtua në natën e tretë radhazi të dhunës në qytetin francez të Lionit.

Pas incidenteve në lagjet Alagniers e Duchère në fundjavë, dhuna shpërtheu në rrugët e Bron, jashtë Lionit edhe në fillim të javës.

Policia u godit me predha ndërsa ajo u përgjigj me gaz lotsjellës.

Ministri i Brendshëm i Francës, Gérald Darmanin, tha se kishte pasur të paktën 21 arrestime ditët e fundit në zonën më të madhe të Lionit ndërsa publiku po irritohet gjithnjë e më shumë nga kufizimet e vazhdueshme të koronavirusit, duke përfshirë edhe shtetrrethimin e fundjavës.

“Asnjë akt dhune nuk mund të pranohet. Mbështetni forcat e policisë.” – shkroi ai në Tëitter.

Dhuna e së shtunës pason vendimin e Darmanin për të vendosur 200 policë dhe xhandarë shtesë në qytet si përforcime për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së dhunës së natës.

Rreth 13 automjete u dogjën në rrethin Alagniers të Lionit të premten në mbrëmje, pasi të paktën gjashtë vetë u arrestuan.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *