Vendosni fjalën kyçe....

Shfaqja e tre rasteve me Covid-19, Zelanda e Re fut në izolim qytetin më të madh të vendit


Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka urdhëruar qytetin më të madh të vendit Auckland të shkojë në bllokim pas zbulimit të tre rasteve të reja lokale të Covid-19.

Masat do të zgjasin tre ditë dhe kërkojnë që banorët të qëndrojnë në shtëpi.

Zonja Ardern tha se vendi po shkonte “fort dhe herët” pasi u identifikuan rastet.

Zelanda e Re ka fituar lavdërime për trajtimin e saj të pandemisë, duke kaluar muaj pa transmetim të komunitetit.

Vendi mbylli kufijtë e tij për pothuajse të gjithë jo-qytetarët ose banorët në fillim të pandemisë, duke synuar eliminimin e virusit.

Zelanda e Re, me një popullsi prej pesë milion banorësh, ka regjistruar pak më shumë se 2,300 raste të Covidit dhe 25 vdekjeve.

Masat në Auckland kërkojnë që banorët e saj 1.7 milion të qëndrojnë në shtëpi, përveç blerjeve thelbësore dhe punës. Shkollat dhe dyqanet jo thelbësore do të mbyllen.

Zonja Ardern tha se tre ditë duhet të lejojnë qeverinë të marrë më shumë informacion dhe të bëjë më shumë testime, dhe gjithashtu do të ndihmonte të përcaktonte nëse kishte ndonjë transmetim të komunitetit.