Vendosni fjalën kyçe....

“S’shkohet në pub për çaj apo limonatë” – Britanikët kritikojnë masën anti-Covid për ndalimin e alkoolit


Raportet që sugjerojnë se qeveria e Britanisë së Madhe po mendon për një ndalim të alkoolit kur pub-et të rihapen pas bllokimit, në muajin prill, kanë sjellë zemërim dhe mosbesim nga qytetarët

Të premten, ‘Daily Telegraph’ raportoi se qeveria e kryeministrit Boris Johnson po konsideron një politikë e cila do të lejojë pub-et të rihapen vetëm nëse nuk shesin alkool – një përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit për shkak të njerëzve të dehur që kanë më pak të ngjarë të ndjekin shoqërinë rregullat e distancimit.

Sugjerimi menjëherë shkaktoi një trazirë midis britanikëve të uritur nga pijetoret, të cilët argumentuan se një pub pa alkool nuk është më një pub.

Ata mësynë rrjetet sociale masivisht duke pretenduar se në pub nuk shkohet për të pirë çaj ap limonatë, duke e quajtur të pakuptimës masën e propozuar.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *