Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthim bombe në Somali, vriten ish-deputeti e katër të tjerë


Të paktën pesë persona, përfshirë ushtarë u vranë dhe katër të tjerë u plagosën të Shtunën kur një shpërthim bombe goditi një automjet që mbante një ish-deputet në Somali në kryeqytetin Mogadishu, tha një zyrtar.

Shpërthimi i bombës në anë të rrugës ndodhi në rrethin Shibis, tha Abdifatah Hassan, një kapiten i policisë në Mogadishu, për Anadolu Agency përmes telefonit.

Ai tha se ish-deputeti Muhdin Hassan Afrah dhe disa prej rojeve të tij u plagosën nga shpërthimi dhe u dërguan në një spital për trajtim.

Muajin e kaluar Afrah mbijetoi një shpërthimi bombe që synonte automjetin e tij në rrethin Kaaran të kryeqytetit, sipas mediave lokale.

Asnjë grup ende nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por grupi militant i lidhur me al-Kaidën me bazë në Somali ka marrë përgjegjësinë për bombat e shumta në vendin afrikan.