Vendosni fjalën kyçe....

Ndërron jetë në moshën 87-vjeçare legjenda e televizionit amerikan, Larry King


Legjenda e ‘Talk Show’ në SHBA, Larry King, ka vdekur në spital në moshën 87 vjeç, pas një sëmundjeje të gjatë, konfirmoi familja e tij.

King vdiq në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai të shtunën në mëngjes, tha kompania e tij e prodhimit, Ora Media, në një deklaratë, duke i shprehur ngushëllime familjes së tij.

Në fillim të këtij muaji, pasi kontraktoi Covid-19, ai u raportua se u shtrua në spital në gjendje të rëndë.

Gazetari legjendar kishte pasur probleme me shëndetin së fundmi.

Karriera

Duke filluar në Florida si një gazetar në vitet 1950, King për herë të parë erdhi në vëmendjen kombëtare si drejtuesi i ‘Larry King Show’ – një shfaqje në radio gjatë gjithë natës në mbarë vendin në vitin 1978.

Ai më vonë drejtoi shfaqjen e njohur ndërkombëtarisht ‘Larry King Live’ në CNN për 25 vjet midis 1985 dhe 2010, duke intervistuar një gamë të gjerë personalitetesh, nga yjet e filmit te politikanë të shquar, duke diskutuar gjithçka, nga jeta e tyre personale deri te lajmet e çështjet politike.

Në 2012, ai bashkëthemeloi një kompani prodhimi me bazë në New York, Ora TV, dhe filloi të organizonte shfaqjen e tij ‘Larry King Now’ atje. Një vit më vonë, RT America bëri një marrëveshje me Ora TV për të drejtuar shfaqjen e King-ut. Që nga ajo kohë, King ishte drejtuesi i podcastit ‘Larry King Now’ dhe emisionit Politicking të transmetuar nga RT America.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *