Vendosni fjalën kyçe....

Në spitalet gjermane ka 40% më shumë të shtruar në kujdesin intensiv se në fazën e parë


Spitalet gjermane po mbingarkohen nga rritja e shpejtë e pacientëve me Covid-19 që kërkojnë kujdes intensiv në krahasim me muajt e parë të pandemisë, tha një kryetar i shoqatës së spitalit për mediat lokale.

Në shtete si Saksonia, numri i pacientëve në kujdes intensiv është pesë herë më i lartë se sa ishte në rill. Spitalet ose po arrijnë kufijtë e tyre të kapacitetit ose tashmë i kanë tejkaluar ato, “tha për gazetën Welt am Sonntag Gerald Gass, kreu i Federatës Gjermane të Spitalit (DKG), një grup ombrellë që bashkon shoqatat rajonale të spitaleve.

Sipas DKG, aktualisht ka 40 përqind më shumë pacientë me Covid-19 në kujdes intesiv sesa gjatë valës së parë të pandemisë në pranverë. Për më tepër, rreth 16,000 pacientë janë duke u trajtuar për koronavirusin në pavijonet normale.

Kur vala e parë goditi Gjermaninë, spitalet më të vogla ishin në gjendje të dërgonin pacientët e tyre të sëmurë rëndë në klinika universitare të pajisura më mirë, por kjo tani provon sfiduese pasi klinikat shpesh janë të mbushura deri në grykë, tha gazeta.

Pamja e zymtë bie në përputhje me raportet e mëparshme nga media gjermane se spitalet po luftonin me fluksin e ri të pacientëve Covid-19 ndërsa rastet po rriteshin në të gjithë vendin.

Thomas Koenig, i cili drejton pavionin e kujdesit intensiv në një spital në Berlin, i tha Deutsche Welle të Premten se të dhjetë shtretërit e njësisë së tij ishin plot për javë të tëra. Ai tha se personeli i kujdesit intensiv ka qenë “i cunguar  për vite me radhë” dhe kishte “shumë pak” infermierë të kualifikuar, ndërsa Covid-19 e bëri situatën edhe më keq.

Uwe Janssens, kreu i Shoqatës Gjermane të Mjekësisë Intensive dhe Urgjente (DIVI), i tha Deutsche Welle se ishte “me të vërtetë e pasigurt” se si spitalet do të menaxhonin rrjedhën e pacientëve “nëse gjërat qëndrojnë ashtu siç janë gjatë disa javëve të ardhshme”.

Gjermania vendosi një bllokim të pjesshëm në fillim të nëntorit dhe përfundimisht zgjati kufizimet deri më 10 janar. Nga e diela, Gjermania ka pasur mbi 1.7 milion raste Covid-19 dhe 18,772 vdekje, sipas Institutit Robert Koch.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *