Vendosni fjalën kyçe....

Po korrnin fushat me oriz, grupi terrorist vret 44 fermerë në Nigeri


Të paktën 44 fermerë janë vrarë të shtunën nga terroristët e Boko Haramit në Nigerinë verilindore, shkruan Anadolu Agency.

Ish-kreu i Unionit të Fermerëve në Borno, Hassan Zabarmari tha se fermerët që punonin në fushat e orizit në fshatin Garin Kwashebe kur u sulmuan nga grupi terrorist.

Ai vuri në dukje se disa të tjerë u plagosën.

Një anëtar i Përfaqësuesve të Dhomës në Garin Kwashebe, Ahmed Satomi, gjithashtu konfirmoi sulmin dhe tha se forcat e sigurisë ishin dërguar në rajon.

Grupi Boko Haram nisi një kryengritje të përgjakshme në vitin 2009 në Nigerinë verilindore, por më vonë përhapi aktivitetin e saj në shtetet fqinje Niger, Çad dhe Kamerun.

Më shumë se 30 mijë njerëz janë vrarë dhe gati 3 milion janë zhvendosur gjatë një dekade në Nigeri, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *