Vendosni fjalën kyçe....

Astronautët brenda kapsulës SpaceX të Elon Musk ulen me sukses pas udhëtimit në hapësirë (Video)


Dy astronautë të NASA-s kanë zbritur në tokë të sigurt, pas një zbritjeje flakëruese përmes atmosferës së planetit tonë në një kapsulë SpaceX.

Kjo ngjarje është një çast historik për kompaninë e fluturimit hapësinor të Elon Musk.

Astronautët Bob Behnken dhe Doug Hurley u ulën në Gjirin e Meksikës të dielën pasdite, pas një misioni 63-ditor në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Nisur në maj, misioni ishte fluturimi i parë i manovruar nga toka amerikane në gati një dekadë dhe nisja e parë e astronautëve të NASA-s nga një kompani private.

Behnken dhe Hurley u tërhoqën nga ISS më herët të shtunën dhe caktuan një kurs për në shtëpi. Kapsula ‘SpaceX Dragon Endeavour’ u rezistoi temperaturave prej 3.500 gradë Fahrenheit (1,926 celsius) gjatë zbritjes së saj, së bashku me një hapje të rrezikshme të parashutave, përpara se kapsula të zbriste në sipërfaqen e oqeanit.

Zbritja e suksesshme do të thotë që NASA tani do të vlerësojë kapsulën Dragon Endeavour, së bashku me raketën e saj Falcon 9, për fluturime të mëtejshme.

Misioni i ardhshëm do të shohë tre astronautë të NASA-s dhe një anëtar të ekuipazhit japonez që do udhëtojnë drejt ISS.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *