Vendosni fjalën kyçe....

“Britania s’është gjë tjetër veç një kukull e SHBA-ve” – Koreja e Veriut kritika Londrës


Koreja e Veriut ka paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar do të paguajë një çmim për ‘skemën e saj të neveritshme’ politike për të vendosur sanksione ndaj ministrive të qeverisë së saj, dhe rekomandon që Londra të ndalojë ‘verbërisht’ ndjekjen e Uashingtonit.

“Mbretëria e Bashkuar, një kukull e Shteteve të Bashkuara, bëri një provokim”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme për agjencinë shtetërore të lajmeve KCNA të shtunën.

Të hënën, Londra njoftoi sanksione kundër Ministrive të Shtetit dhe Sigurisë Publike të Phenianit për përfshirjen e saj të dyshuar në vrasje, tortura dhe punë të detyruar në kampet e burgjeve të Koresë së Veriut.

Zëdhënësi e kundërshtoi këtë, duke thënë se veprimet e Britanisë së Madhe janë një ‘skemë politike e përçmuar që ndjek gjurmët e politikës armiqësore të SHBA-ve ndaj Republikës Popullore Demokratike të Koresë’.

Pyongyang e dënoi ‘aktin e pacipë’ të Londrës për të shënjestruar ministritë e saj të sigurisë, duke përshkruar veprimin si ‘ndërhyrje të paqartë në punët e brendshme të shtetit tonë’.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *