Vendosni fjalën kyçe....

Astronautët amerikanë hyjnë në stacionin hapësinor ndërkombëtar (VIDEO)


Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken kanë hyrë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Kapsula e tyre e Dragoit – furnizuar dhe drejtuar nga kompania private SpaceX – i është bashkangjitur seksionit të harkut të laboratorit rrethues 422 km mbi Kinën.

BBC shkruan se pas një pritje për rrjedhje të mundshme, presione dhe kontrolle të temperaturës, dyshja u nis për t’u bashkuar me ekuipazhin rus dhe amerikan që janë tashmë në ISS.

Hurley dhe Behnken u nisën nga Florida të Shtunën.

Ky është fluturimi i parë i nisur nga toka amerikane që nga pensionimi i agjencisë hapësinore amerikane (NASA) nëntë vjet më parë.

Misioni shënon fillimin e një epoke të re në të cilën Nasa do të blejë shërbime transporti nga sektori tregtar. Nuk do të ketë më në pronësi dhe operim të automjeteve amerikane që shkojnë drejt dhe nga stacioni hapësinor. Pasi kjo do të bëhet ekskluzivisht nga firma të tilla si SpaceX e Elon Musk.

Stacioni hapësinor në orbitë do të shërbejë si shtëpi për dy astronautët gjatë muajve në vazhdim, gjatë së cilës do të bëhen testime të mëtejshme në kapsulën e Crew Dragon që i barti atje.

“Ne jemi thjesht të lumtur që jemi këtu dhe Chris do të na vendosë të punojmë. Dhe shpresojmë se do të futemi brenda dhe jo të rrëmbejmë shumë gjëra”– tha Doug Hurley pas mbërritjes në stacionin hapësinor, citon BBC.

Austronauti tjetër Bob Behnken tha që dyshja kishin pushuar mirë dhe ishin të gatshëm për detyrat e ardhshme.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *