Vendosni fjalën kyçe....

Shembja e Teatrit, Kurti: Neoliberalizmi më shkatërrues se fashizmi ndaj publikes


Kryeministri në Detyrë i Kosovës, Albin Kurti në intervistën për “A Show” në Syri TV komentoi shembjen e Teatrit Kombëtar.

Sipas Kurtit, neo-liberalizmi është më i egër ndaj publikes krahasuar edhe me ideologjitë diktatoriale.

Teatri Kombëtar për ne është skena kryesore dhe njëkohësisht historia e kulturës sonë, Aty janë dhënë aq shumë shfaqe dhe drama që janë të paharrueshme për kujtesën tonë. Për ne ishte shumë e rëndë. Duket që në shikim të parë, neo-liberalizmi është disi më shkatërraq se fashizmi kur vjen puna te publikja. Neoliberalizmi e sulmon shtetin më shumë se ideoligjitë e tjera diktatoriale sepse është shteti kundër tregut. Shumë herët në mëngjes, në kohë të vështira të pandemisë, të papara për popullin tonë e nuk kishte nevojë për një aksion të tillë“-tha Kurti.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *