Vendosni fjalën kyçe....

Ndërron jetë mjeku kinez që dha alarmin për shpërthimin e virusit


Mjek kinez që u përpoq të nxirrte paralajmërimet e para në lidhje me shpërthimin vdekjeprurës të koronavirusit ka vdekur, deklaroi spitali që e trajtonte atë, raporton BBC.

Li Wenliang u prek nga virusi gjatë punës në Spitalin Qendror Wuhan.

Ai kishte dërguar një paralajmërim për mjekët e tjerë më 30 dhjetor, por policia i tha që të ndalonte “të bënte komente të rreme”.

Kishte raporte kontradiktore për vdekjen e tij, por Daily News tani thotë se ai vdiq në 02:58 të Premten (18:58 GMT të enjten).

Global Times, People Daily dhe media të tjera kineze kishin raportuar vdekjen e Dr Li më herët të enjten.

Dr Li, 34 vjeç fillimisht u shpall i vdekur në orën 21:30 me kohën lokale dhe lajmet shkaktuan një valë të madhe reagimi popullor në Weibo, aplikacioni ekuivalent i Kinës në Twitter.

Daily People postoise vdekja e Dr Li kishte nxitur “pikëllimin kombëtar”.

Sidoqoftë, Global Times ë tha se atij i ishte dhënë një trajtim i njohur si ECMO (oksigjenimi i membranës jashtë-trupit) i cili e mban zemrën e një personi duke pompuar dhe mban gjakun të oksigjenuar pa kaluar nëpër mushkëri.

Global Times tha se ai ishte në një gjendje kritike.

Gazetarët dhe mjekët në vendngjarje, të cilët nuk duan që emrat e tyre të përdoren, i thanë BBC-së dhe mediave të tjera që zyrtarët qeveritarë kishin ndërhyrë.

Mediat zyrtare të mediave u ishte thënë të ndryshonin raportet e tyre për të thënë se mjeku ishte ende duke u trajtuar.

Mediat më pas raportuan kohën e re të vdekjes së Dr Li.