Vendosni fjalën kyçe....

“Masakrohen foshnje” – Çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare për kampin ku ndodhet fëmija shqiptar


Prej dy ditësh mediat ndërkombëtare si “Times”, “The Sun” apo “BBC” kanë raportuar lajme të këqija për kampin “Al Hawl” ku ndodhet fëmija shqiptar Alvin Berisha në Siri.

Sipas këtyre raportimeve, familjarët e luftëtarëve të ISIS kanë marrë kontrollin e kampit Al-Hawl dhe nuk kanë humbur kohë duke vrarë bebe dhe djegur rojet me benzinë.

Sipas “The Times”, anëtarët femra të policisë së ISIS-it të quajtur Al-Hisbah, kanë marrë kontrollin brenda kampit sirian duke zbatuar ligjet radikale të grupit terrorist mbi popullatën.

Al-Hisbah ka urdhëruar sulme kundër rojeve, ka djegur tenda, copëtuar trupa, ka djegur gratë me benzinë ​​dhe kanë kontrabanduar armë në kamp, ndërsa ISIS u zotua të rifillojë xhihadin e tyre.

Numri i xhihadistëve që janë arratisur nga kampi është rritur shumë dhe ata që janë kapur kanë pranuar se dëshirojnë të bashkohen me militantët islamikë të mbështetur nga Turqia.

Aylul Rizgar, 30 vjeç, administratore lartë e kampit është kërcënuar vazhdimisht. Ajo i tha “The Times”: “Unë e kam humbur numërimin e rasteve kur gratë këtu më kanë thënë që kur të kthehet Shteti Islamik, ata do të ma presin kokën dhe do ta vendosin atë në një shtyllë.”

Ajo gjithashtu është sulmuar nga një nënë dhe dy vajzat e saj që e kanë kafshuar dhe lyer me benzinë.

“The Sun” shkruan se Al-Hawl është shtëpia e 68,000 familjarëve të luftëtarëve të ISIS pasi ata u larguan nga qëndrimi i fundit i xhihadistëve në Baghouz në fillim të këtij viti.

Siguria në kamp është përkeqësuar qëkur ushtria turke nisi sulmin e saj në veri të Sirisë në fillim të këtij muaji.

Të tilla raportime janë përmendur edhe nga “BBC”, ku thuhet se gratë xhihadiste kanë kryer dënime vdekjeprurëse në kamp.

Sipas “BBC“-së, fëmijët atje po rriten pa ndonjë arsimim dhe në disa raste po “u shpëlajnë trutë” me ideologji ekstreme dhe të dhunshme.

“Njerëzit atje në këto kampe janë shumë ekstremë”- tha Michael Stephens nga Royal United Services Institute në Londër.

“Nëse ata arratisen ose lejohen të mbajnë fëmijë në këto kampe, problemi në 10 vjet do të jetë akoma më i rëndë.”, shton ai.

“Daily Mail” po ashtu ka publikuar një video, sipas të cilës familjarë të luftëtarëve të ISIS-it tentojnë një pushim nga burgu në kampin e “Al Hawl”.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *