Vendosni fjalën kyçe....

Bundestagu voton hapjen me kushte të negociatave për Shqipërinë


Bundestagu gjerman u mblodh pasditen e sotme për të votuar hapjen apo jo të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Deputetët gjerman diskutuan për rreth 30 minuta për kushtet që do t’i vendosen Shqipërisë nga deputetët gjermanë, për hapjen e negociatave.

Më pas deputetët votuan duke i dhënë dritën jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Bundestagu votoi me 365 vota pro vendimin për hapjen e negociatave.

Lajmin e konfirmoi edhe Johannes Hahn në Twitter, i cili ka falenderuar parlamentin gjerman.

Më herët,  grupi i CDU/CSU propozoi hapjen por vendosi 9 kushte për Shqipërinë ndërsa për Maqedoninë e Veriut propozuan hapjen pa kushte.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *