Vendosni fjalën kyçe....

‘Kam gjak gjerman në vena’ – Trump habit kancelaren Merkel gjatë konferencës (Video)


Kancelarja gjermane, Merkel, nuk mund ta mbante veten në një konferencë për shtyp, gjatë së cilës presidenti amerikan, Trump pretendoi se do të vizitojë Gjermaninë së shpejti dhe përmendi trashëgiminë e tij gjermane.

“Ne do të jemi atje. Jemi shumë të nderuar nga ftesa dhe kjo është e vërtetë. Ne do të jemi atje. Ndoshta së shpejti. Unë kam gjak gjerman në vena,” – tha Trump, teksa Merkel po buzëqeshte.

Më tej Merkel u përgjigj se e kishte ftuar presidentin amerikan “shumë herë”. Gjatë konferencës, Trump e quajti atë një “grua të shkëlqyer” dhe e përshkroi takimin e tyre si “shumë produktiv”.

Trump nuk ka bërë ende një vizitë diplomatike në Gjermani, duke u shfaqur vetëm në Samitin e G20 i në Hamburg në vitin 2017. Trashëgimia gjermane së cilës i referohej presidenti amerikan është me gjasë gjyshi i Trump, Friedrich, i cili raportohet se ka lindur në Gjermania dhe më vonë emigroi në SHBA.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *