Vendosni fjalën kyçe....

Sulm ajror në qendrën e emigrantëve në Libi, dyshohet për 40 të vdekur


Të paktën 40 njerëz janë vrarë pas një sulmi ajror që goditi një qendër të ndalimit të emigrantëve në Libi.

80 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga shpërthimi, që ndodhi në një objekt në periferi lindore të kryeqytetit, Tripoli.

BBC” shkruan se shumica e të vrarëve janë emigrantë afrikanë.

Në vitet e fundit, Libia ka qenë trampolina kryesore për migrantët që kërkojnë të udhëtojnë në Evropë.

Vendi është shkatërruar nga dhuna që kur sundimtari Muamar Gadafi u rrëzua dhe u vra në vitin 2011. Osama Ali, një zëdhënës për shërbimet emergjente, tha për “AFP”-në se 120 emigrantë kishin qenë në një hangar i cili ishte goditur drejtpërdrejt nga sulmi ajror.

Ai shtoi se më shumë njerëz mund të jenë vrarë sepse numri i të vdekurve pasi deri më tani ishte “një vlerësim paraprak”.

Qeveria e mbështetur nga Kombet e Bashkuara, e udhëhequr nga kryeministri Fayez al-Serra, ka fajësuar ushtrinë kombëtare të Libisë (LNA) për sulmin e së martës në periferinë e Tajoura.

Në një deklaratë, ai tha se sulmi ishte “i paramenduar” dhe “i saktë” dhe e denoncoi atë si një “krim të urryer”.

LNA – e udhëhequr nga forca e fortë Khalifa Haftar – ka luftuar forcat besnike ndaj qeverisë së njohur ndërkombëtarisht në zonën ku ndodhi shpërthimi.

Ajo kishte njoftuar të hënën se do të fillonte sulme të rënda ajrore mbi objektivat në Tripoli, por një zëdhënës i LNA-së tha për “Reuters” se forcat e saj nuk e kishin goditur qendrën e emigrantëve.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *