Vendosni fjalën kyçe....

Derbi i Turiqsë, tifozët i venë flakën stadiumit para sfidës me Besiktash (Video)


Futbolli është magjik edhe prej tifozëve. Ajo që ka ndodhur në stadiumin mitik të Galatasaray, Ali Sami Yen, është një tjetër dëshmi se futbolli është fe: 40,541 tifozë të gjigantëve turq kanë ndezur stadiumin për të mbështetur skuadrën e tyre përpara derbit ndaj Besiktasit.

Pritja e tyre, në hyrjen e lojtarëve në fushë për stërvitjen e fundit para derbit, është pak të thuash emocionuese. Flakadanët e kuq kanë ndezur gjithë ambjentin, si dëshmi e tyre se në këtë ndeshje kërkojnë vetëm fitoren, pavarësisht mungesave të rëndësishme që ka Galatasaray.

Një mënyrë e vecantë për të motivuar lojtarët para ndeshjes, që janë befasuar kur kanë parë një eufori të tillë, në seancën stërvitore. Aktualisht Galatasaray (24) është i treti në Super Ligën turke dhe është në ndjekje të Basaksehir, që ka 30 pikë, por një ndeshje më shumë të luajtur. Besiktas renditet në vendin e gjashtë me 21 pikë, por në këtë ndeshje vjen si favorit.