Vendosni fjalën kyçe....

“Udhëtimet e shumta” – Biden gjen fajtorin për performancën e dobët në debatin presidencial


Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ia atribuoi performancën e tij të dobët në debatin e parë të transmetimit të drejtpërdrejtë me rivalin e tij Donald Trump para zgjedhjeve presidenciale në nëntor, udhëtimeve të tij të shumta.

Në fjalimin e tij në ngjarjen e mbledhjes së fondeve të mbajtur në Virginia, Biden dha deklarata në lidhje me diskutimet lidhur me debatin presidencial të mbajtur në natën e 27 qershorit.

Duke theksuar se ai udhëtoi shumë para debatit me kundërshtarin e tij Trump dhe se kjo nuk ishte një gjë “e zgjuar”, Biden tha: “Ky nuk është një justifikim, vetëm një shpjegim”.

Biden ia atribuoi performancën e tij të dobët në debat udhëtimeve të tij të fundit dhe “jet-lag”-ut që përjetoi si rezultat. “Unë nuk e dëgjova stafin tim. Për pak më zuri gjumi në skenë”, tha ai, përcjell ABC News. 

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, në deklaratën për gazetarët tha se presidenti Biden ishte i ftohur ditën e debatit, ndaj zëri i tij ishte i ngjirur.

“I kuptojmë shqetësimet. Presidenti nuk kaloi një mbrëmje të mirë në debat”, tha ajo.

Në garë për zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 5 nëntor në SHBA, Biden i Partisë Demokratike dhe rivali i tij republikani Trump u përballën në debatin e parë të transmetimit të drejtpërdrejtë në CNN, natën e 27 qershorit.

Gjatë kandidaturës së tij për mandatin e dytë, Biden nuk arriti të demonstronte një performancë që do të kënaqte shqetësimet në lidhje me moshën e tij dhe iu nënshtrua kritikave të forta pas debatit. Gjithashtu u bënë thirrje që Bideni të tërhiqet nga zgjedhjet presidenciale nga Partia Demokratike dhe disa organizata mediatike që mbështesin Bidenin.

Nga ana tjetër, Biden pranoi se gjendja e tij shëndetësore nuk ishte si më parë, duke theksuar se ishte ende alternativa më e mirë kundër Trumpit dhe njoftoi se nuk do të tërhiqej nga gara.