Vendosni fjalën kyçe....

Një tërmet me magnitudë 7.2 godet Perunë


Një tërmet me magnitudë 7.2 goditi brigjet e Perusë herët të premten, duke plagosur disa persona dhe duke shkaktuar një alarm për cunami. Tërmeti tronditi ndërtesat deri në kryeqytetin, Lima, rreth 600 milje larg, sipas zyrtarëve. 

Sipas USGS, tërmeti goditi rreth një milje larg brigjeve të rajonit Arequipa të Perusë në orën 12:36 të mëngjesit me orën lokale. Disa pasgoditje u regjistruan gjithashtu në Arequipa, sipas Qendrës Kombëtare Sizmologjike të Perusë. Autoritetet peruane lëshuan një alarm për cunami në bregdetin e vendit dhe paralajmëruan për valë të mundshme në qytetin e Puerto Atico deri në orën 12:52 të mëngjesit. Qendra e Cunamit e hoqi alarmin rreth një orë më vonë pasi rreziku kishte kaluar. 

Ministria e Shëndetësisë peruane raportoi se tetë persona u trajtuan për lëndime, ndërsa zyrtarët vazhduan të monitorojnë situatën. Nuk ka pasur raportime për viktima. Ministria tha në një spital se një spital në qytetin Acarí, afër epiqendrës, kishte trajtuar persona me “lëndi të lehtë”. Pesë persona të tjerë u trajtuan në spitalet në Ica, afërsisht 165 milje në veriperëndim të epiqendrës, tha ministria më vonë. Ka pasur raporte për rrëshqitje dheu, shtëpi të tjera dhe rrugë të bllokuara, sipas mediave lokale të lajmeve. Pas tërmetit, videot në mediat sociale treguan mobiljet dhe kamerat e mjekëve që dridheshin për gati 30 sekonda, përfshihen edhe në Lima. 

USGS tha se banorët pranë tërmetit jeton në ndërtesat që ishin “shumë të cenueshme nga lëkundjet e tërmeteve”, të tilla si ato të tjera me mure balte. Peruja shtrihet në një kufi ‘pjatë’ që shtrihet në të gjithë bregun perëndimor të Amerikës së Jugut. Tërmeti më i fortë i regjistruar në botë ishte një tërmet me magnitudë 9.6 në vitin 1960 i kufirit në Kili, tha USGS. 

Tërmeti i fundit vdekjeprurës i Perusë vrau të dy personat në vitin 2022 me magnitudë 5.4 ballë, që USGS në vitin 2018, një termet me magnitudë 7.1 afër Arequipa vrau të tjerëve 14 njerëz dhe la 12,000 njerëz të pastrehë. 

Një tërmet që filloi në Peru në 1970 ishte një nga më të këqijtë në vendin e vendit, duke vrarë rreth 70.000 njerëz, duke lënë 200.000 të tjerë pa strehë dhe duke nxitur përgjigje humanitare në mbarë botën, shkruan The News York Times.