Vendosni fjalën kyçe....

3 ditë në hapësirë ​​ishin të mjaftueshme për të ndryshuar trupin dhe mendjen e 4 astronautëve


Hapësira ju ndryshon, edhe gjatë udhëtimeve të shkurtra jashtë planetit.

Katër njerëz që kaluan tre ditë jashtë Tokës në shtator 2021 përjetuan ndryshime fizike dhe mendore që përfshinin rënie në testet njohëse, probleme të theksuara imunitare dhe ndryshime gjenetike brenda qelizave të tyre, raportojnë shkencëtarët në një paketë dokumentesh të botuar të martën në revistën Nature dhe disa revista të tjera të lidhura.

Pothuajse e gjithë ajo që ndryshoi te astronautët u kthye në normalitet pasi ata u kthyen në Tokë. Asnjë nga ndryshimet nuk dukej se përbënte një kujdes të madh për udhëtarët e ardhshëm të hapësirës. Por rezultatet gjithashtu theksuan se sa pak dinë studiuesit mjekësorë.

Christopher Mason, një profesor i gjenomisë, fiziologjisë dhe biofizikës në “Ëeill Cornell Medicine” në Neë York City dhe një nga drejtuesit e hulumtimit, e quajti mbledhjen e dokumenteve dhe të dhënave “ekzaminimi më i thelluar që kemi pasur ndonjëherë për një ekuipazh.” siç foli ai gjatë një konference për shtyp të hënën.

Katër astronautët udhëtuan në një mision, të njohur si “Inspiration4”, i cili ishte udhëtimi i parë në orbitë ku asnjë nga anëtarët e ekuipazhit nuk ishte një astronaut profesionist. Jared Isaacman, një sipërmarrës miliarder, drejtoi misionin.

Në vend që të sillte miq me vete, ai rekrutoi tre udhëtarë që përfaqësonin një pjesë më të gjerë të shoqërisë: Hayley Arceneaux, një asistente mjeke që i mbijetoi kancerit gjatë fëmijërisë së saj; Sian Proctor, një profesor universiteti që jep Gjeoshkencë dhe Christopher Sembroski, një inxhinier.

Anëtarët e ekuipazhit të “Inspiration4” ranë dakord për të marrë pjesë në eksperimente mjekësore që përfshijnë mbledhjen e mostrave të gjakut, urinës, feçeve dhe pështymës gjatë fluturimit dhe lejimin e katalogimit të të dhënave në një arkiv në internet të njohur si “Space Omics and Medical Atlas”, ose SOMA, i cili është në dispozicion të publikut.

Edhe pse të dhënat janë anonime, kjo nuk ofron shumë privatësi sepse kishte vetëm katër anëtarë të ekuipazhit në “Inspiration4”.

SOMA përfshin gjithashtu të dhëna nga njerëz të tjerë që kanë fluturuar në misione private hapësinore, si dhe astronautët japonezë që kanë fluturuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe një studim që krahasoi shëndetin e Scott Kelly, një astronaut i NASA-s që jetonte në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për 340 ditë në vitet 2015 dhe 2016, me vëllain e tij binjak, Markun, një astronaut në pension i cili tani është senator që përfaqëson Arizonën.

Me më shumë qytetarë privatë që blejnë udhëtime në hapësirë, shpresa është që SOMA do të plotësojë shpejt më shumë informacion për një gamë më të gjerë njerëzish sesa burrat që u zgjodhën për të qenë astronautë në dekadat e hershme të epokës së hapësirës. Kjo mund të çojë në trajtime të përshtatura për astronautët individualë për të luftuar efektet e fluturimit në hapësirë.

Pasuria e informacionit ka lejuar gjithashtu shkencëtarët të krahasojnë efektet afatshkurtra me atë që ndodh gjatë misioneve më të gjata.

Gjatë vitit të Kelly-t në hapësirë, shënuesit e moshës në ADN-në e tij të njohur si telomere u rritën më gjatë, duke sugjeruar, çuditërisht, se ai ishte bërë biologjikisht më i ri. Por telomeret kryesisht u kthyen në madhësinë e tyre të mëparshme pasi ai u kthye në Tokë, megjithëse disa përfunduan edhe më të shkurtër se përpara se të largohej. Shkencëtarët e interpretuan atë si një shenjë të plakjes së përshpejtuar.

Telomeret e të katër astronautëve të “Inspiration4” gjithashtu u zgjatën dhe më pas u shkurtuan, duke treguar se ndryshimet ndodhin tek të gjithë astronautët dhe se ato ndodhin shpejt.

“Një zbulim i jashtëzakonshëm në një numër mënyrash,” tha Susan Bailey, një profesore e biologjisë së kancerit të rrezatimit dhe onkologjisë në Universitetin Shtetëror të Kolorados, e cila drejtoi kërkimin e telomereve.

Qelizat përdorin ARN-në, një varg acidesh nukleike me një varg që përkthen projektet e koduara në ADN në prodhimin e proteinave. Dr. Bailey tha se ARN-ja që korrespondon me telomerët kishte ndryshuar gjithashtu tek astronautët dhe se ndryshime të ngjashme ishin vërejtur tek njerëzit që ngjiteshin në malin Everest.

“Kjo është një lidhje e çuditshme,” tha ajo.

Kjo sugjeron se shkaku i rritjes dhe tkurrjes së telomereve nuk është mungesa e peshës, por bombardimi i rrezatimit që njerëzit përjetojnë në lartësi të mëdha dhe në hapësirë.

Ky nuk ishte efekti i vetëm i fluturimit në hapësirë.

Afshin Beheshti i Institutit të Shkencave të Hapësirës “Blu Marble” dhe Qendrës Kërkimore “Ames” të NASA-s në Kaliforni vuri në dukje ndryshimet molekulare në veshkat e astronautëve që mund të paraqesin formimin e gurëve në veshka. Kjo nuk do ishte problem gjatë një udhëtimi treditor në hapësirë, por mund të shndërrohej në një krizë mjekësore gjatë një misioni më të gjatë.

“Në gjysmë të rrugës për në Mars, si do ta trajtoni atë?” tha doktor Beheshti.

Por tani që dihet mundësia, studiuesit mund të studiojnë se si të parandalojnë gurët në veshka ose të zhvillojnë metoda më të mira për t’i trajtuar ata.