Vendosni fjalën kyçe....

Mbi 20 civilë të vrarë nga grupet e lidhura me ISIS-in në Mali


Malian army soldiers, pro-government militia members and former rebels, predominantly Tuaregs, take part in their first joint patrol in Gao in northern Mali on February 23, 2017.
Tuareg-led rebels led an uprising in 2012 that was hijacked by jihadists, throwing northern Mali into chaos, but the rebels signed an accord in 2015 without the Islamists. Since the peace deal was signed, rival armed groups have repeatedly violated the ceasefire, threatening attempts to give the north a measure of autonomy to prevent separatist uprisings. / AFP / STR (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)

Mbi 20 civilë u vranë në një sulm në Mali të shtunën, tha një zyrtar lokal të dielën. Sulmi kishte në shënjestër një fshat në rajonin Mopti, një nga disa zona në veri dhe në qendër të Malit, ku grupet e lidhura me Al Kaedën dhe ISIS kanë zhvilluar një kryengritje që nga viti 2012.

Kryebashkiaku i Bankass, Moulaye Guindo tha se persona të armatosur të paidentifikuar sulmuan fshatarët që ishin rrugës për të shkuar në arat e tyre.

 “Dje numëruam 19 vdekje, por sot janë më shumë se 20”, tha ai përmes telefonit.

Kryengritja e Malit mori rrënjë gjatë një kryengritjeje Tuareg të vitit 2012, e cila që atëherë është përhapur në të gjithë Sahelin dhe në veri të vendeve bregdetare të Afrikës Perëndimore.

Grupet militante fituan terren pavarësisht përpjekjeve të kushtueshme ushtarake të huaja për t’i larguar ata, duke vrarë mijëra dhe duke zhvendosur miliona në këtë proces ndërsa ata kanë sulmuar qytete, fshatra dhe objektiva ushtarakë.