Vendosni fjalën kyçe....

Kina vazhdon simulimin e goditjeve të ‘objektivave kyçe’ në Tajvan


Kina ka simuluar sulme precize kundër objektivave kyçe në Tajvan dhe ujërat përreth tij gjatë ditës së dytë të stërvitjeve ushtarake, sipas BBC.

Stërvitjet – të cilat Pekini i ka quajtur një “paralajmërim të ashpër” për ishullin vetëqeverisës – janë një përgjigje ndaj presidentit të Tajvanit që vizitoi SHBA javën e kaluar.

Ndërsa ushtria kineze simulonte një rrethim të ishullit, SHBA i kërkoi Kinës të tregonte përmbajtje.

Tajvani tha se të paktën 71 avionë kinezë fluturuan rreth ishullit të shtunën.

Tajvani tha gjithashtu se 45 avionë luftarakë ose kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit – vijën ndarëse jozyrtare midis territorit tajvanez dhe kinez – ose fluturuan në pjesën jugperëndimore të zonës së identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit.

Nëntë anije kineze u vunë re gjithashtu. Operacioni, i quajtur “Shpata e Përbashkët” nga Pekini, do të vazhdojë deri të hënën. Zyrtarët tajvanezë janë tërbuar nga operacioni.

Të shtunën, zyrtarët e mbrojtjes në Taipei akuzuan Pekinin për përdorimin e vizitës së Presidentit Tsai në SHBA si një “arsyetim për të kryer stërvitje ushtarake, e cila ka dëmtuar seriozisht paqen, stabilitetin dhe sigurinë në rajon”

Në ditën e parë të stërvitjeve, një nga anijet e Kinës qëlloi një plumb teksa lundronte pranë ishullit Pingtan, pika më e afërt e Kinës me Tajvanin.

Këshilli i Çështjeve të Oqeanit të Tajvanit, i cili drejton Rojet Bregdetare, publikoi pamjet video që tregonin një nga anijet e saj duke vënë nën hije një anije luftarake kineze, megjithëse nuk dha një vendndodhje.

Ndërsa stërvitjet kineze përfunduan në perëndim të diellit të shtunën në mbrëmje, zyrtarët e mbrojtjes në Taipei thanë se fluturimet e avionëve luftarakë filluan përsëri herët në mëngjes të së dielës.

Zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit i kanë kërkuar Kinës që të mos vizitojë presidentin Tsai në SHBA dhe kanë bërë thirrje për “përmbajtje dhe asnjë ndryshim të status quo-së”.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se SHBA po “monitoronte nga afër veprimet e Pekinit” dhe këmbënguli se SHBA kishte “burime dhe aftësi të mjaftueshme në rajon për të siguruar paqen dhe stabilitetin dhe për të përmbushur angazhimet tona të sigurisë kombëtare”.

SHBA ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Taipein në favor të Pekinit në 1979, por është e detyruar me ligj t’i sigurojë Tajvanit mjetet për t’u mbrojtur.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë në disa raste se SHBA do të ndërhynte nëse Kina do të sulmonte ishullin, por mesazhet amerikane kanë qenë të turbullta.

Në takimin e së mërkurës në Kaliforni, zonja Tsai falënderoi kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Kevin McCarthy për “mbështetjen e palëkundur” të Amerikës, duke thënë se kjo ndihmoi “të risigurojë popullin e Tajvanit se ne nuk jemi të izoluar dhe nuk jemi vetëm”.