Vendosni fjalën kyçe....

E djathta ekstreme e Geert Wilders arrin marrëveshjen për qeverinë në Holandë


Udhëheqësi holandez i ekstremit të djathtë Geert Wilders ka rënë dakord për bazën e qeverisë së tij të parë të koalicionit të djathtë në Holandë.

Gjashtë muaj pas fitores së tij tronditëse të një të katërtës së vendeve parlamentare, Partia e tij anti-islamike dhe anti-emigrantë për Liri (PVV) do marrë drejtimin në një koalicion jo të qetë katërpartiak.

Në një marrëveshje që duhet të votohet zyrtarisht nga secila nga partitë të mërkurën në mbrëmje, ai do formojë një qeveri me Partinë Popullore të qendrës së djathtë për Liri dhe Demokraci (VVD), partinë Kontrata e Re Sociale (NSC) dhe Lëvizja Qytetare (BBB).

Megjithatë, 60-vjeçari nuk do bëhet kryeministri i ardhshëm holandez, në një marrëveshje jokonvencionale dhe eksperimentale të “qeverisë së biznesit”.

“Lajmi i mirë është se kemi një marrëveshje të negociatorëve, por sigurisht, kjo do jetë përfundimtare vetëm kur partitë parlamentare kanë rënë dakord gjithashtu”, tha Wilders për shtypin holandez vonë pasdite.

Një kandidat kryesor për kryeministër mendohet të jetë Ronald Plasterk, një ish-ministër i Punës i kthyer në biznesmen dhe kolumnist euroskeptik, i cili udhëhoqi negociatat fillestare të koalicionit vitin e kaluar.

Në mars, të katër partitë ranë dakord të synonin një qeveri pjesërisht teknokrate, e përbërë nga 50% politikanë dhe 50% nga jashtë politikës.

Wilders, manifesti i të cilit bëri thirrje për ndalimin e shkollave islame, xhamive dhe Kuranit dhe për një referendum për daljen nga BE, do ulet në parlamentin holandez me krerët e partive të tjera të koalicionit, duke përfshirë Dilan Yesilgöz-Zegerius, i cili ka marrë udhëheqjen e VVD-së nga kryeministri aktual Mark Rutte dhe Caroline van der Plas, në rolin e parë qeveritar për BBB.