Vendosni fjalën kyçe....

S’ka pak mbrojtës nëse Arabia Saudite s’njeh Izraelin – SHBA


Shtetet e Bashkuara nuk do hyjnë në një marrëveshje mbrojtjeje me Arabinë Saudite nëse mbretëria saudite nuk njeh shtetin e Izraelit, ka thënë këshilltari amerikan për Sigurinë Kombëtare, Jake Sullivan. Megjithatë, Riadi ka kushtëzuar çdo marrëveshje njohjeje nëse izraelitët nuk bien dakord të punojnë për formësimin e një shteti të pavarur palestinez.

Raportet e mediave javën e kaluar sugjeruan se Uashingtoni dhe Riadi po i afroheshin nënshkrimit të një pakti dypalësh të sigurisë, edhe pse përparimi drejt një marrëveshjeje normalizimi saudito-izraelite mbetet i bllokuar. Sipas Reuters, pakti do shihte SHBA-në të hyjë në një aleancë formale me Arabinë Saudite dhe të ndihmojë me programin e saj bërthamor civil në këmbim të Riadit që të ndërpresë disa lidhje ekonomike me Kinën.

Duke folur në një takim të Financial Times në Londër të shtunën, Sullivan këmbënguli se asnjë marrëveshje nuk do të jetë e mundur nëse Arabia Saudite nuk njeh Izraelin.

 “Vizioni i integruar është një mirëkuptim dypalësh midis SHBA-së dhe Arabisë Saudite i kombinuar me normalizimin midis Izraelit dhe Arabisë Saudite dhe me hapa kuptimplotë në emër të popullit palestinez,” u tha ai të pranishmëve.

“Të gjitha këto kushte duhet të bashkohen. Nuk mund të ndash një pjesë nga të tjerat.”

Ndërmjetësimi i një marrëveshjeje saudito-izraelite të normalizimit ishte një objektiv kyç i politikës së jashtme të ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, “Marrëveshjet e Abrahamit” të të cilit në vitin 2020 panë Bahreinin, Marokun, Sudanin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të hapnin lidhje diplomatike dhe tregtare me Izraelin. Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka vijuar të shtyjë për një marrëveshje të tillë, por lufta në Gaza i ka ngrirë negociatat që nga tetori i kaluar.

Ministria e Jashtme saudite deklaroi në shkurt se mbretëria nuk do vendosë marrëdhënie formale me Izraelin “nëse nuk njihet një shtet i pavarur palestinez në kufijtë e vitit 1967 me Jerusalemin Lindor si kryeqytet, dhe se agresioni izraelit në Rripin e Gazës ndalet dhe i gjithë pushtimi izraelit Forcat tërhiqen nga Rripi i Gazës”.

Kushtet e Riadit nuk janë të panjohura për Izraelin, me kryeministrin Benjamin Netanyahu që është zotuar të vazhdojë luftën në Gaza derisa Izraeli të arrijë “fitoren e plotë” mbi Hamasin. Netanyahu ka këmbëngulur gjithashtu në “kontrollin e plotë të sigurisë izraelite mbi të gjithë zonën në perëndim të Jordanit” kur lufta të përfundojë, një përshkrim që përfshin Bregun Perëndimor dhe Gazën.

Ministri i Jashtëm saudit, Princi Faisal bin Farhan tha javën e kaluar se Riadi dhe Uashingtoni ishin me të vërtetë “shumë afër” një pakti të mbrojtjes, por përsëriti se gjithashtu “duhet të ketë një rrugë drejt një shteti palestinez” që është “e besueshme dhe e pakthyeshme”.