Vendosni fjalën kyçe....

Rritet në 180 numri i viktimave në Kenia (Video)


Më shumë se 180 njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë zhvendosur në mes të përmbytjeve të rënda dhe katastrofave të rrëshqitjes së dheut në gjithë Kenian që nga marsi, njoftuan të mërkurën qeveria e vendit të Afrikës Lindore dhe Kryqi i Kuq.

Menaxheri rajonal i Kryqit të Kuq të Kenias, Felix Maiyo, tha se dy trupa u gjetën nga mbeturinat të mërkurën në qytetin Mai Mahiu, ku të paktën 48 njerëz u vranë pas një çarje të digës të hënën, sipas Reuters.

Në një deklaratë të postuar më herët në X, zëdhënësi i qeverisë Isaac Maigua Mwaura njoftoi se numri i të vdekurve ishte rritur në 179, përfshirë 15 fëmijë, pas “humbjes fatkeqe të 10 jetëve brenda 24 orëve të fundit”.

Kryqi i Kuq Kenyan tha se ka evakuuar mbi 90 njerëz, përfshirë turistë të bllokuar nga përmbytjet në mbi 14 kampe turistike në Talek, Narok, pasi lumi Talek shpërtheu brigjet e tij.

Afrika Lindore është rrënuar nga reshje thuajse të vazhdueshme në javët e fundit pasi fenomeni El Nino ka përkeqësuar reshjet sezonale, duke lënë dhjetëra të vdekur në Tanzani dhe Burundin fqinj.

El Nino është një fenomen natyror që krijon një efekt moti të ngjashëm me domino në pjesë të ndryshme të botës. Në Afrikën Lindore, zakonisht shoqërohet me nivele të larta të reshjeve.