Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina tërhiqet nga tre fshatra në lindje, Zelenskiy kërkon armë


Komandanti i lartë i Ukrainës tha të dielën se trupat e Kievit ishin kthyer në pozicione të reja në perëndim të tre fshatrave në frontin lindor ku Rusia ka përqendruar forca të konsiderueshme në disa pika.

Deklarata e Gjeneralkolonelit Oleksandr Syrskyi pasqyroi pozitën e përkeqësuar të Ukrainës në lindje që Kievi shpreson se mund ta rikthejë pasi të marrë dorëzimin e armëve nga SHBA-ja si pjesë e paketës prej 61 miliardë dollarësh të miratuar këtë javë.

“Gjendja në front është përkeqësuar,” shkroi Syrskyi në aplikacionin Telegram, duke përshkruar zonat “më të vështira” ato në perëndim të Maryinka të pushtuar dhe në veriperëndim të Avdiivka, qyteti i pushtuar nga forcat ruse në shkurt.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy bëri një lutje të re për partnerët ndërkombëtarë për të përshpejtuar dërgesat e armëve në mënyrë që Kievi të mund të ruajë pozicionet e tij dhe të prishë planet ruse.

Syrskyi tha se trupat e Kievit kishin zënë pozicione të reja në perëndim të fshatrave Berdychi dhe Semenivka, të dy në veri të Avdiivka dhe Novomykhailivka, më në jug pranë qytetit të Maryinka.

“Në përgjithësi, armiku arriti suksese të caktuara taktike në këto zona, por nuk mundi të fitonte avantazhe operacionale,” tha ai, duke shtuar se Rusia kishte angazhuar katër brigada në sulm.

Trupat e Moskës kanë përparuar ngadalë që nga kapja e qytetit bastion të Avdiivka, duke përfituar nga mungesa e predhave të artilerisë dhe fuqisë punëtore ukrainase.