Vendosni fjalën kyçe....

Zelensky bën thirrje për rritjen e mbrojtjes ajrore dhe dërgesave të armëve


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky këtë të shtunë bëri një apel të ri për forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës dhe dërgesat urgjente të armëve pas sulmit të fundit rus, disa orë më parë, në sektorin energjetik të Ukrainës.

Zelensky tha se Ukraina ka nevojë për një numër të mjaftueshëm të sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe armëve të tjera për të mbrojtur qytetet e saj dhe për të mbizotëruar në vijat e frontit.

“Terrorizmi duhet të mposhtet gjithmonë dhe kushdo që na ndihmon t’i rezistojmë terrorizmit rus është një i vërtetë pro-jetës,” u shpreh ai.

Rusia nisi një sulm masiv gjatë natës të premten kundër infrastrukturës energjetike në tre provinca të Ukrainës, duke plagosur të paktën dy persona, thanë ushtria ukrainase dhe autoritetet lokale.

“Gjatë natës, okupatorët rusë nisën një ofensivë të re masive kundër Ukrainës duke përdorur raketa lundrimi të llojeve të ndryshme”, tha ushtria.

U lëshuan gjithsej 34 raketa, nga të cilat 21 u rrëzuan, njoftuan Forcat Ajrore të Ukrainës.