Vendosni fjalën kyçe....

“Trump dëshiron të vrasë opozitën, është njësoj si Putini” – Hillary Clinton


Kandidatja e dështuar presidenciale e SHBA-së, Hillary Clinton, ka pohuar se Donald Trump, i cili e mundi atë në zgjedhjet e vitit 2016, është një njeri që synon të vrasë armiqtë e tij politikë.

Duke folur në podkastin e aktivistit demokrat Mark Elias të postuar të premten, Clinton tha se votuesit amerikanë e kishin nënvlerësuar se sa “i rrezikshëm” do ishte Trump si president. Ajo e krahasoi Trump-in, me presidentin rus Vladimir Putin.

“Putini bën atë që Trump do donte të bënte, të vrasë opozitën e tij, të burgosë opozitën e tij, të dëbojë gazetarët dhe të tjerët në mërgim, të sundojë pa asnjë kontroll apo ekuilibër”, tha Clinton.

“Kjo është ajo që Trump dëshiron me të vërtetë.”

Ironikisht, Clinton dhe bashkëshorti i saj, ish-presidenti Bill Clinton, janë akuzuar prej kohësh nga disa konservatorë për eliminimin e njerëzve që përbëjnë një kërcënim për pushtetin ose pasurinë e tyre.

Gazetari investigativ Danny Casolaro shpiku termin “Clinton Body Count” në fund të viteve 1980, në lidhje me vdekjet e supozuara misterioze të njerëzve me lidhje me Clinton-ët. Casolaro u gjet i vdekur në një dhomë hoteli në Virxhinian Perëndimore në vitin 1991 me kyçet e duarve të prera 10-12 herë. Vdekja e tij u cilësua si vetëvrasje.

Clinton gjithashtu e ka bërë zakon të lidhë Trump-in me Rusinë dhe Putinin. Fushata e saj presidenciale ndihmoi në nxitjen e akuzave për ndërhyrje ruse në zgjedhjet e vitit 2016 duke financuar dosjen e diskredituar Steele që atëherë.

Ajo i tha Elias se Putin është vetëm një nga kundërshtarët e SHBA-së, të cilin Trump do donte të imitonte, dhe se modelet e tjera të tij përfshijnë presidentin kinez Xi Jinping dhe udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un.

“Ne duhet të jemi shumë të vetëdijshëm se si ai e sheh botën, sepse në atë botë, ai sheh vetëm udhëheqës të fortë,” tha Clinton.

“Ai ka si shembuj Putinin, Xi-në e Kim Jong-un.”

Nëse Trump zgjidhet sërish president, paralajmëroi Clinton, “do jetë si të kesh një dictator në pushtet. Nuk e them me shaka. Kthehuni dhe lexoni Projektin 2025. Ata do t’i pushojnë të gjithë”.

Ajo shtoi: “Është me të vërtetë e rëndësishme të mendojmë se çfarë mund të ndodhë me botën tonë me Trump përsëri në Shtëpinë e Bardhë duke na tërhequr nga NATO, duke mos u kujdesur për atë që ndodh në Evropë. Ideja që ai dëshiron që Ukraina të dështojë, ideja se ai nuk do që ne të jemi në gjendje të mbikëqyrim armiqtë tanë. Dua të them, kjo është një perspektivë shumë e frikshme.”

Clinton shprehu optimizëm se Trump nuk do të jetë në gjendje të mposhtë presidentin aktual Joe Biden në nëntor. Trump ka pohuar se të gjitha akuzat kundër tij janë pjesë e një fushate shpifjeje të motivuar politikisht.

Ai hodhi poshtë akuzat e ‘Russiagate’ si një mashtrim dhe gjueti shtrigash që synonte të sabotonte presidencën e tij dhe ta bllokonte atë nga krijimi i marrëdhënieve më të mira të SHBA-së me Rusinë.