Vendosni fjalën kyçe....

Burri i vë flakën vetes jashtë gjyqit të Trump, humb jetën në spital (PAMJE TË RËNDA)


Një burrë i ka vënë flakën vetes jashtë gjyqit të ish-presidentit amerikan Donald Trump në qytetin e Nju Jorkut. Flakët u shuan megjithatë burri humbi jetën më pas në spital.

Incidenti dramatik ndodhi të premten pasdite. Pamjet video tregojnë burrin e përfshirë nga flakët, duke u gjunjëzuar drejt me duart pas kokës.

Pasi u dogj për rreth një minutë, njeriu i djegur dukshëm u rrëzua përtokë dhe mbetjet e djegura u shuan nga oficerët e policisë.

Incidenti u transmetua drejtpërdrejt nga disa rrjete lajmesh amerikane, përfshirë Fox dhe CNN.

Pas shuarjes së zjarrit, oficerët e policisë mbuluan trupin e burrit me batanije kundër zjarrit përpara se të ngarkohej në një ambulancë.

Dëshmitarët i thanë CNN se ai kishte shpërndarë pamflete përpara se të lyhej me benzinë ​​dhe të ndizte zjarrin. Departamenti i Policisë së Nju Jorkut u tha gazetarëve se oficerët “ende po mbledhin informacion” për atë që ndodhi.

Pamfletet përfshinin një lidhje me një llogari të ‘Substack’, në të cilën burri e identifikoi veten si Max Azzarello, “një studiues hetues që i ka vënë flakën vetes jashtë gjyqit të Trump në Manhattan”.

Në një manifest të zhurmshëm, Azzarello tha se ky “akt ekstrem proteste” kishte për qëllim të tërhiqte vëmendjen ndaj një “grusht shteti apokaliptik fashist botëror”.