Vendosni fjalën kyçe....

Situata me Iranin, ndryshojnë planet e Izraelit, shtyhet ofensiva tokësore në Rafah


Izraeli do të ndërmerrte hapat e tij të parë drejt një ofensive tokësore në qytetin Rafah të Gazës, por e vonoi atë fushatë pas sulmit të fundjavës së Iranit në vendin e tyre, i cili ka ndezur një debat të nxehtë në kabinetin e luftës mbi mënyrën se si të përgjigjet, thanë burimet izraelite për CNN. 

Forcat Ajrore izraelite do të fillonin të lëshonin fletëpalosje në pjesë të Rafah të hënën, thanë dy burime izraelite, në mes të përgatitjeve për një ofensivë tokësore në qytetin më jugor të Gazës, ku më shumë se 1 milion njerëz janë strehuar.

Këto plane u ndërprenë pas një sulmi hakmarrës të fundjavës nga Irani, ku u lëshuan më shumë se 300 predha, shumica dërrmuese e të cilave u kapën nga Izraeli dhe partnerët e tij.

Një zyrtar izraelit tha se Izraeli mbetet i vendosur për të kryer një ofensivë tokësore në Rafah, megjithëse koha e evakuimit të civilëve dhe ofensivës së ardhshme tokësore mbeten të paqarta për momentin.

Ndërkohë, kabineti i luftës mbetet i vendosur t’i përgjigjet sulmit të Iranit. Të hënën gjatë një takimi gati tre-orësh, ajo shqyrtoi planet ushtarake për një përgjigje të mundshme, tha një zyrtar izraelit. Megjithatë, në këtë pikë nuk është e qartë nëse është marrë një vendim se cila do të jetë ajo përgjigje ose kur mund të ndodhë.

Shefi i shtabit të IDF-së,  Herzi Halevi tha më vonë të hënën se sulmi i Iranit “do të përballet me një përgjigje”, ndërsa zëdhënësi i IDF-së Daniel Hagari tha se forca do të bëjë “gjithçka është e nevojshme” për të mbrojtur Izraelin dhe “do të bëjë atë në kohën që ne zgjedhim.”

Përveç një reagimi të mundshëm ushtarak, kabineti i luftës po shqyrton gjithashtu opsionet diplomatike për të izoluar më tej Iranin në skenën botërore.

Benny Gantz, një anëtar kyç i kabinetit të luftës, ka kërkuar një përgjigje më të shpejtë ndaj sulmit të Iranit, thanë dy zyrtarë izraelitë. Kryeministri Benjamin Netanyahu deri më tani ka frenuar marrjen e një vendimi.

Gantz beson se sa më gjatë që Izraeli të vonojë përgjigjen e tij ndaj sulmit të Iranit, aq më e vështirë do të jetë të fitojë mbështetje ndërkombëtare për një sulm të tillë, thanë burimet. Shumë vende tashmë po paralajmërojnë Izraelin kundër përshkallëzimit të situatës më tej me një përgjigje ushtarake.

Qeveria e Izraelit është e vetëdijshme se vendi aktualisht po gëzon mbështetje ndërkombëtare dhe vullnet të mirë nga aleatët e tij dhe nuk dëshiron ta shpërdorojë atë. Në të njëjtën kohë, qeveria pranon se nuk mund të lejojë që sulmi i parë i Iranit në tokën izraelite të mbetet pa përgjigje.

Ndër opsionet ushtarake që po shqyrtohen, kabineti i luftës po shqyrton një sulm ndaj një objekti iranian që do të dërgonte një mesazh, por do të shmangte shkaktimin e viktimave, tha një zyrtar izraelit.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e CNN