Vendosni fjalën kyçe....

Trump më i pasur se Soros – Bloomberg


Ish-presidenti amerikan Donald Trump është tani më i pasur se financuesi miliarder George Soros, pasi debutimi i suksesshëm i kompanisë së tij të mediave sociale në Nasdaq këtë javë i shtoi pasurinë e tij me miliarda dollarë.

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, pasuria neto e Trump është rritur me më shumë se 4 miliardë dollarë këtë vit në rreth 7.8 miliardë dollarë.

Trump u rendit i 328-ti në listë në mbylljen e tregut të së mërkurës, ndërsa 93-vjeçari Soros ishte në vendin e 375-të me një vlerë neto të vlerësuar prej 7.2 miliardë dollarësh.

Ndërkohë, rritja e pasurisë së Trump e vendosi atë gjithashtu mbi sipërmarrësin miliarder Mark Cuban (7.3 miliardë dollarë), bashkëthemeluesin e Home Depot Bernie Marcus (6.9 miliardë dollarë), trashëgimtarin e dinastisë së naftës Gordon Getty (6.2 miliardë dollarë) dhe Bashkëthemeluesi i Netflix Reed Hastings (5.9 miliardë dollarë).

Vlera neto e ish-presidentit amerikan është dyfishuar këtë vit falë 58% të aksioneve të tij në Trump Media & Technology Group, qw efektivisht doli publikisht këtë javë pas bashkimit me aksionet e Digital World Acquisition Corp.

Kjo vjen teksa Trump përballet me qindra miliona dollarë në rritje të tarifave ligjore dhe gjobave si rezultat i padive të shumta, të cilat kandidati i supozuar republikan për president i ka denoncuar si të rreme dhe të motivuara politikisht.