Vendosni fjalën kyçe....

Putini thotë se Rusia nuk do të sulmojë NATO-n, por F-16 do të rrëzohen në Ukrainë


Rusia nuk ka plane për asnjë vend të NATO-s dhe nuk do të sulmojë Poloninë, shtetet baltike apo Republikën Çeke, por nëse Perëndimi furnizon Ukrainën me avionë F-16, atëherë ata do të rrëzohen nga forcat ruse, tha presidenti Vladimir Putin të mërkurën.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt 2022 ka shkaktuar krizën më të thellë në marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962.

Duke folur me pilotët e forcave ajrore ruse, Putin tha se aleanca ushtarake e udhëhequr nga SHBA ishte zgjeruar në lindje drejt Rusisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, por se Moska nuk kishte plane të sulmonte një shtet të NATO-s.

“Ne nuk kemi synime agresive ndaj këtyre shteteve,” tha Putin, sipas një transkripti të Kremlinit të lëshuar të enjten, sipas Reuters.

“Ideja se ne do të sulmojmë një vend tjetër – Poloninë, shtetet baltike dhe çekët po tremben gjithashtu – është absurditet i plotë. Është thjesht një nxitje.”

Kremlini, i cili akuzon SHBA-në se po lufton kundër Rusisë duke mbështetur Ukrainën me para, armë dhe inteligjencë, thotë se marrëdhëniet me Uashingtonin ndoshta nuk kanë qenë kurrë më keq.

I pyetur për luftëtarët F-16 që Perëndimi ka premtuar t’i dërgojë në Ukrainë, Putin tha se avionë të tillë nuk do ta ndryshonin situatën në Ukrainë.

“Nëse ata furnizojnë F-16, dhe ata po flasin për këtë dhe me sa duket po trajnojnë pilotë, kjo nuk do të ndryshojë situatën në fushën e betejës,” tha Putin.

“Dhe ne do të shkatërrojmë avionin ashtu siç shkatërrojmë sot tanke, automjete të blinduara dhe pajisje të tjera, duke përfshirë raketa të shumta.”

Putin tha se F-16 mund të mbante gjithashtu armë bërthamore.

“Sigurisht, nëse ato do të përdoren nga fusha ajrore në vendet e treta, ato bëhen për ne objektiva legjitime, kudo që mund të ndodhen”, tha Putin.

Vërejtjet e Putinit pasuan komentet më herët gjatë ditës nga Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba se avioni duhet të mbërrijë në Ukrainë në muajt e ardhshëm.

Ukraina, tani më shumë se dy vjet në një luftë të plotë kundër Rusisë, ka kërkuar F-16 për shumë muaj.

Belgjika, Danimarka, Norvegjia dhe Holanda janë ndër vendet që janë zotuar të dhurojnë F-16. Një koalicion vendesh ka premtuar të ndihmojë në trajnimin e pilotëve ukrainas në përdorimin e tyre.