Vendosni fjalën kyçe....

Finlanda mbështet qëndrimin francez për trupa të NATO-s në Ukrainë


Finlanda pajtohet me Francën se të gjitha mundësitë duhet të mbeten në tryezë për të mbështetur përpjekjet luftarake të Kievit kundër Moskës, megjithatë në këtë fazë Helsinki nuk është i gatshëm të dërgojë trupat e veta në Ukrainë apo as të diskutojë një mundësi të tillë, sipas ministres së Jashtme Elina Valtonen.

Presidenti francez Macron provokoi një reagim të ashpër në shkurt kur sugjeroi se blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA-ja “nuk mund të përjashtojë” mundësinë e dërgimit të ushtarëve të NATO-s për të ndihmuar Ukrainën.

Disa shtete anëtare, duke përfshirë presidentin e atëhershëm të Finlandës, hodhën poshtë me shpejtësi vërejtjet e Macron.

Megjithatë, ministrja e Jashtme finlandeze argumentoi se të gjitha mundësitë duhet të merren parasysh nëse gjendja përkeqësohet për Ukrainën, raportoi të premten Politico.

“Është e rëndësishme që të mos përjashtojmë gjithçka për një afat të gjatë, sepse nuk e dimë kurrë se sa serioze bëhet gjendja,” tha Valtonen.

Finlanda, që iu bashkua NATO-s prillin e kaluar, ka shpenzuar më shumë se objektivi i aleancës prej 2% të PBB-së për ushtrinë e saj dhe më shumë se 0.6% të PBB-së për Ukrainën.

Finlanda ndan një kufi prej 1300 kilometrash me Rusinë dhe Moska ka argumentuar se anëtarësimi në NATO ka kërcënuar sigurinë finlandeze.