Vendosni fjalën kyçe....

Netanyahu aprovon planin e ushtrisë për operacionin e ri në Rafah


Zyra e kryeministrit izraelit Binyamin Netanyahu tha të premten se ai kishte miratuar planin e ushtrisë për një operacion në Rafah, ku shumica e popullsisë së Gazës të goditur nga lufta ka kërkuar strehim.

Deklarata e tij erdhi pasi Izraeli hodhi poshtë propozimet e fundit të Hamasit për një armëpushim gjashtë-javor dhe një marrëveshje pengjesh si “joreale”, por tha se një delegacion do të nisej për në Katar për të diskutuar pozicionin e Izraelit për një marrëveshje të mundshme.

Marrëveshja kishte propozuar lirimin e grave, fëmijëve, të moshuarve dhe pengjeve të sëmurë izraelitë në këmbim të 700 dhe 1000 të burgosurve palestinezë.

Ushtria izraelite hodhi poshtë të premten pretendimet e Hamasit se ushtarët e saj kishin qëlluar mbi një turmë banorësh të Gazës që prisnin ndihmë, duke vrarë të paktën 20 prej tyre, duke thënë në vend të kësaj se të shtënat vdekjeprurëse ishin qëlluar nga “palestinezë të armatosur”.