Vendosni fjalën kyçe....

Ish-ushtari amerikan pranon dënimin me 16 vjet burg për rrjedhjen e sekreteve të Pentagonit


Jack Teixeira, një ish-anëtar i Gardës Kombëtare Ajrore të Massachusetts, ka pranuar një dënim 16-vjeçar pasi u deklarua fajtor për rrjedhjen e qindra dokumenteve të klasifikuara të Pentagonit në një server lojrash.

Në një incident të përshkruar si një nga shkeljet më serioze të sigurisë kombëtare amerikane në vite, Teixeira “mori dhe printoi qindra dokumente të klasifikuara” dhe postoi pamje të tyre në serverin e lojërave Discord, thanë prokurorët e një gjykate federale të Bostonit.

Dokumentet e zbuluara nga Teixeira përfshinin harta, pamje satelitore dhe inteligjencë mbi aleatët e SHBA-së. Ata zbuluan praninë e forcave speciale të SHBA-së në Ukrainë, mungesat e ushtrisë së Kievit ndërsa përgatitej për kundërsulmin e saj kundër forcave ruse verën e kaluar dhe agjencitë e inteligjencës amerikane që synonte aleatët e saj gjatë gjithë konfliktit.

Teixeira, 22 vjeç, filloi të ndajë informacionin e klasifikuar në fund të vitit 2022 dhe u arrestua prillin e kaluar 2023. Që atëherë ai është mbajtur në paraburgim.

Ai pranoi të gjashtë akuzat që e akuzonin për mbajtje dhe transmetim të qëllimshëm të informacionit të mbrojtjes kombëtare, sipas një vendimi të gjykatës të hënën.

Në këmbim të pranimit, prokurorët ranë dakord të mos e akuzonin atë për shkelje të mëtejshme të Aktit të spiunazhit të SHBA-së.

Avokati i Teixeira, Michael Bachrach, e përshkroi klientin e tij si “ende të papjekur” dhe argumentoi se mosha e tij kishte luajtur një “rol të rëndësishëm” në veprimet e tij, raportoi BBC. Bachrach tha se shpresonte të ulte dënimin në 11 vjet. Dënimi është caktuar për 27 shtator.

Teixeira i është bashkuar një liste të gjatë individësh të ndjekur penalisht për zbulimin e dyshuar të inteligjencës së sigurisë kombëtare të SHBA-së. Ndër ata të profilit të lartë llogariten konsulenti i inteligjencës kompjuterike Edward Snowden, i cili zbuloi informacione shumë të klasifikuara nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare në vitin 2013. Ai iku në Rusi, ku iu dha azil dhe më vonë shtetësia.

Një shembull tjetër është Chelsea Manning (e lindur Bradley Manning), ish-ushtar i Ushtrisë Amerikane i burgosur për zbulimin e mijëra dokumenteve të klasifikuara dhe të ndjeshme ushtarake dhe diplomatike për WikiLeaks. Ajo u dënua fillimisht me 35 vjet burg, por dënimi i saj u ndryshua në shtatë vjet dhe u lirua në vitin 2017.

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, një shtetas australian, ndodhet në një burg në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 2019. Nëse ekstradohet në SHBA, ai do përballet me akuza penale për spiunazh dhe publikim të informacionit të klasifikuar, që mund të çojë në një dënim me 175 vjet burg.