Vendosni fjalën kyçe....

Ish-shefi gjerman i inteligjencës hetohet për ekstremizëm të krahut të djathtë


Agjencia e brendshme e Inteligjencës Gjermane ka vënë nën vëzhgim ish-kreun e saj, i cili është bërë një politikan i djathtë që kur u hoq nga puna disa vite më parë.

Hans-Georg Maassen postoi një letër nga agjencia BfV për avokatin e tij në faqen e tij të mërkurën pasi transmetuesi publik ARD dhe media t-online raportuan se institucioni që ai drejtoi nga viti 2012 deri në vitin 2018, tani e ka atë në dosjet e tij mbi ekstremizmin e krahut të djathtë.

Letra, e datës 16 janar, listonte informacione se BfV-ja e ka atë në dosjet e saj. Agjencia gjermane e lajmeve DPA njoftoi se agjencia kundërshtoi  të komentojë raportin dhe letrën, duke thënë se nuk komenton individët për shkak të të drejtave të tyre.

Maassen u hoq nga posti i kreut të BfV-së në vitin 2018 pasi u duk se nënvlerësonte dhunën e ekstremit të djathtë kundër emigrantëve në qytetin lindor të Chemnitz.

Ai u bë një figurë e zëshme dhe margjinale në të djathtën e fortë të Unionit Kristian Demokrat konservator, partia e udhëhequr dikur nga ish-kancelarja Angela Merkel, dhe kandidoi pa sukses për zgjedhjet në parlamentin kombëtar në vitin 2021.

Drejtuesit e CDU-së nisën një përpjekje për të dëbuar Maassen-in vitin e kaluar, pas një postimi në Twitter në të cilin ai tha se drejtimi i “forcave lëvizëse në sferën politike dhe mediatike” ishte “racizmi eliminues kundër të bardhëve dhe dëshira e zjarrtë që Gjermania të falimentonte”.

Javët e fundit, Maassen ka vënë në lëvizje planet për të kthyer një grup konservator që ai drejton, WerteUnion, në një parti të re politike. Të shtunën, ai postoi një letër në Tëitter duke njoftuar se po largohej nga CDU-ja, partia kryesore opozitare e Gjermanisë, për të cilën ai pohoi se tani është “një variant i partive socialiste dhe jo një alternativë ndaj tyre”.

Të mërkurën, Maassen shkroi në X, i njohur më parë si Tëitter, se qeveria “ka qartë frikë” nga ai dhe partia e tij e re e ardhshme dhe tha se letra e dërguar avokatit të tij “nuk përmban prova të vërtetuara që justifikojnë vëzhgimin”.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e AP