Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet Kanada-Indi, Otava ul me 86% vizat për studentët indianë


Numri i lejeve të studentëve të lëshuara nga Kanadaja për indianët është ulur ndjeshëm që nga shtatori, raportoi Reuters të martën. Kjo vjen në mes të një mosmarrëveshje diplomatike midis vendeve për vrasjen e një aktivisti Sikh në Vankuver.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau e lidhi vrasjen me qeverinë indiane. Nju Delhi hodhi poshtë akuzat, duke i quajtur ato “absurde”.

Sipas raportit të Reuters, numri i lejeve të studentëve të dhëna për indianët në tremujorin e katërt të vitit të kaluar ra me 86%, nga 108,940 në tremujorin e mëparshëm në vetëm 14,910.

Rënia u regjistrua pasi Nju Delhi dëboi 41 diplomatë kanadezë të cilët mund të kishin përpunuar aplikimet e studentëve, thuhet në raport. Për më tepër, më pak studentë thuhet se kanë aplikuar për shkak të paqartësive në mes të grindjeve diplomatike.

Sherri shpërtheu në shtator të vitit të kaluar pasi Trudeau pretendoi se India luajti një rol në vrasjen e aktivistit pro-Khalistanit, Hardeep Nijjar në një periferi pranë Vankuverit qershorin e kaluar. Lëvizja Khalistan, e cila shihet si një kërcënim i madh për sigurinë nga India, kërkon krijimin e një atdheu të veçantë për komunitetin pakicë Sikh që do të fshihet jashtë vendit.

Ndërsa marrëdhëniet midis Nju Delhit dhe Otavës u bënë të ftohta, secila palë dëboi një diplomat. India gjithashtu pezulloi përkohësisht dhënien e vizave për kanadezët dhe më vonë dëboi 41 diplomatë kanadezë të vendosur në Nju Delhi.

Në atë kohë, Otava paralajmëroi se “dëbimi masiv” do ndikonte në operacionet e misionit të saj diplomatik në vend.

Gjatë viteve të fundit, indianët janë shfaqur si grupi më i madh i studentëve ndërkombëtarë në Kanada.

Në vitin 2022, mbi 41% e të gjitha lejeve të studentëve iu dhanë qytetarëve indianë, sipas Reuters. Në vitin 2023, qeveria kanadeze vlerësoi se 900,000 studentë ndërkombëtarë do studionin në Kanada atë vit, dhe 40% e tyre – ose rreth 360,000 – do ishin indianë.

Studentët ndërkombëtarë derdhin rreth 16 miliardë dollarë në institucionet kanadeze çdo vit, me studentë nga shteti indian i Punjabit që përbëjnë rreth gjysmën e tyre, raportoi vitin e kaluar Sikh Vox, një faqe interneti e diasporës Sikh.

Ministri kanadez i imigracionit, Marc Miller, duke folur për Reuters, tha se rënia e shifrave nuk ka gjasa të rikthehet së shpejti, pasi grindja e vazhdueshme ka “përgjysmuar” aftësinë e Kanadasë për të “përpunuar shumë aplikacione nga India”. E ardhmja e marrëdhënieve indiano-kanadeze mbetet e pasigurt ndërsa Otava vazhdon hetimin e saj për vrasjen e aktivistit.

Ndërkohë, Kanadaja po kërkon të reduktojë numrin e studentëve që hyjnë në vend mes mungesës së strehimit. Vendi është një destinacion popullor për studentët ndërkombëtarë pasi është relativisht e lehtë të marrësh leje pune.