Vendosni fjalën kyçe....

Houthi-t e Jemenit paralajmërojnë të gjitha anijet që nisen drejt Izraelit


Militantët Houthi të Jemenit thanë të shtunën se do synonin të gjitha anijet që shkojnë në Izrael, pavarësisht nga kombësia e tyre dhe paralajmëroi të gjitha kompanitë ndërkombëtare të transportit që të mos merren me portet izraelite.

Grupi i lidhur me Iranin po përshkallëzon rreziqet e një konflikti rajonal mes një lufte brutale midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas.

Houthi-t kanë sulmuar dhe kapur disa anije të lidhura me Izraelin në Detin e Kuq dhe ngushticën e tij Bab al-Mandab, një rrugë detare përmes së cilës transportohet pjesa më e madhe e naftës botërore, dhe kanë gjuajtur raketa balistike dhe drone të armatosur në Izrael.

Zyrtarët Houthi thonë se veprimet e tyre janë një shfaqje e mbështetjes për palestinezët.

Izraeli tha se sulmet ndaj anijeve ishin një “akt iranian i terrorizmit” me pasoja për sigurinë ndërkombëtare detare. Një zëdhënës ushtarak Houthi tha se të gjitha anijet që lundrojnë në portet izraelite janë të ndaluara nga Deti i Kuq dhe Deti Arabik.

“Nëse Gaza nuk merr ushqimin dhe barnat që i nevojiten, të gjitha anijet në Detin e Kuq me destinacion portet izraelite, pavarësisht nga kombësia e tyre, do bëhen objektiv për forcat tona të armatosura”, tha zëdhënësi në një deklaratë.

Kërcënimi ka një efekt të menjëhershëm, shtohet deklarata.