Vendosni fjalën kyçe....

Hamasi i kërkon UNESCO-s të ruajë thesaret e trashëgimisë arkitekturore të Rripit të Gazës


Ministria e Antikiteteve e qeverisë së Hamasit denoncoi në një deklaratë “shkatërrimin e vendeve historike dhe arkeologjike” nga ushtria izraelite.

Xhamia, hamami i fundit turk dhe kisha më e vjetër në Gaza: Lufta Hamas-Izrael ka rrafshuar ose shkatërruar ndërtesa të panumërta historike në Rripin e Gazës, me Hamasin që i bën thirrje UNESCO-s të veprojë.

Videot dhe fotot e publikuara sot në rrjetet sociale tregojnë rrënojat e xhamisë historike al-Omari, më e madhja dhe më e vjetra në qytetin e Gazës, nga e cila vetëm minarja duket e paprekur. Pjesa tjetër e këtij vendi të shenjtë të shekullit të 12-të, i cili më parë ishte një kishë, është mure guri të bardhë të plasaritur dhe të rënë. Hamasi tha sot se Izraeli bombardoi këtë xhami mesjetare në atë që e quajti një “krim të urryer, barbar”. Gazetarët nga Reuters dhe Al Jazzera identifikuan fotot si të xhamisë.

“Krimi i synimit dhe shkatërrimit të vendeve arkeologjike duhet të shtyjë botën dhe UNESCO-n të veprojnë për të ruajtur këtë trashëgimi të madhe kulturore dhe kulturore,” tha ministria, e cila tha se 104 xhami janë rrafshuar që nga fillimi. 

Mes tyre, xhamia al-Omari si dhe xhamia Othman bin Kaskar, e vendosur gjithashtu në qytetin e Gazës, u bombarduan nga sulmet ajrore izraelite dje dhe sot, sipas qeverisë së Hamasit.

Ministria shpreh keqardhjen gjithashtu për shkatërrimin e Hamam al Samara, banja e fundit turke në territorin e enklavës palestineze, ku banorët e Gazës kanë marrë ujë për më shumë se 1000 vjet.

Më në fund, tre kisha u shkatërruan, përsëri sipas Hamasit, duke përfshirë kishën ortodokse greke mijëravjeçare të Shën Porfirit, më e vjetra që ende funksionon në zonë, e vendosur në zemër të lagjes historike të qytetit të vjetër të Gazës. Kisha u bombardua më 18 tetor.

Trashëgimia arkitekturore e Rripit të Gazës tashmë ishte goditur gjatë luftërave të mëparshme midis Izraelit dhe Hamasit. Lëvizja islamike palestineze mori pushtetin në rajon në vitin 2007.

Ministria e antikiteteve e qeverisë së Hamasit denoncoi në një deklaratë “shkatërrimin e vendeve historike dhe arkeologjike” nga ushtria izraelite, e cila ka bombarduar pa pushim enklavën që nga 7 tetori kur shpërtheu lufta pas masakrës së Hamasit në Izraelin jugor.