Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina akuzon aleatin kryesor të ish-avokatit të Trump në Kiev për tradhti


Rudy Giuliani dhe Oleksandr Dubinsky në Kiev, Ukrainë | 5 dhjetor 2019

Një deputet ukrainas, i cili në vitin 2019 ndihmoi avokatin e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, Rudy Giuliani në kërkimet e tij për të mbledhur dëshmi kundër Joe dhe Hunter Biden, është akuzuar për tradhti.

Oleksandr Dubinsky, së bashku me ish-deputetin ukrainas Andriy Derkach dhe ish-prokurorin Kostyantyn Kulyk, i ishin bashkuar një organizate të formuar nga shefat e Inteligjencës Ushtarake të Rusisë (GRU), tha Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) në një deklaratë të hënën, përcjell Politico.eu.

Ndonëse SBU nuk e përmendi emrin e deputetit në deklaratë, fotot dhe materialet video të bashkangjitura identifikojnë Dubinsky, pseudonimi i të cilit, “Buratino”, është marrë nga një personazh libri sovjetik i viteve 1930 “Pinocchio”.

Dubinsky u takua me Giulianin gjatë vizitës së tij në Kiev në dhjetor 2019, ndërsa ish-kryebashkiaku i qytetit të Nju Jorkut po filmonte një dokumentar që synonte diskreditimin e një hetimi për shkarkimin e Trump.

“Detyra kryesore e kësaj organizate ishte të përfitonte nga situata e tensionuar politike në Ukrainë dhe të diskreditonte shtetin tonë në arenën ndërkombëtare. Për këtë, grupi merrte para nga inteligjenca ushtarake ruse. Financimi arriti në më shumë se 10 milion dollarë, “tha SBU.

Sipas SBU, Dubinsky, i udhëhequr nga GRU, përhapi lajme të rreme për udhëheqjen ushtarake dhe politike të Ukrainës, duke përfshirë pretendimet se zyrtarë të rangut të lartë ukrainas po ndërhynin në zgjedhjet presidenciale të SHBA. SBU tha se grupi i Ukrainës drejtohej nga nënkryetari i GRU, Vladimir Alekseyev dhe zëvendësi i tij Oleksiy Savin.

Nëse shpallet fajtor, Dubinsky përballet me 15 vjet burg dhe konfiskim të aseteve të tij, shtoi SBU. Të dy Derkach dhe Kulyk tani janë arratisur nga vendi.

Dubinsky mohoi keqbërjen dhe e quajti hetimin kundër tij përndjekje politike në një deklaratë në Telegram të premten.

Në tetor dhe nëntor 2019, Dubinsky dhe Derkach dhanë disa konferenca shtypi në Kiev në të cilat ata pretenduan se bazuar në një hetim nga Kulyk, ata kishin zbuluar skema korrupsioni dhe pastrimi parash në lidhje me Burisma, një kompani gazi ku Hunter Biden ishte në bordin e drejtorëve.

Ata gjithashtu pretenduan se fondet e investimeve të SHBA ishin të përfshira në pastrimin e parave në Ukrainë.

Në vitin 2020, Thesari i SHBA-së sanksionoi Derkach-un si një agjent rus që minonte sistemin politik të Amerikës. Në vitin 2021, Dubinsky dhe Kulyk u sanksionuan gjithashtu nga SHBA si aktorë të huaj të përfshirë në përhapjen e akuzave mashtruese që përfshinin një kandidat politik amerikan.