Vendosni fjalën kyçe....

286 ushtarë izraelitë janë vrarë gjatë luftimeve me Hamas-in


Ushtria izraelite të dielën njoftoi se numri i të vdekurve të ushtrisë që nga shpërthimi i fundit i luftimeve me grupin palestinez Hamas është rritur në 286.

Sipas faqes së internetit Times of Israel, ushtria izraelite publikoi emrat e shtatë ushtarëve të tjerë të vrarë në luftimet gjatë javës së kaluar.

Pothuajse çdo ditë, ushtria izraelite publikon emra të rinj të personelit të saj të vrarë në luftimet e vazhdueshme me grupet palestineze në Gaza.

Ndërkohë, numri i përgjithshëm i vdekjeve të Izraelit deri më tani është 1,300 ndërsa numri i izraelitëve të konfirmuar të plagosur i kalon 3,400.

Fundjavën e kaluar, forcat izraelite nisën një fushatë të qëndrueshme ushtarake në Rripin e Gazës në përgjigje të një ofensive ushtarake të grupit palestinez Hamas në territoret izraelite.

Konflikti filloi kur Hamasi nisi ‘Operacionin Al-Aksa Flood’ kundër Izraelit, një sulm i befasishëm i shumëfishtë duke përfshirë një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimi në Izrael nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit.

Hamasi tha se operacioni ishte një hakmarrje për sulmin ndaj Xhamisë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe dhunës në rritje të kolonëve izraelitë kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin ‘Shpatat e Hekurta’ kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.