Vendosni fjalën kyçe....

SHBA ofron 5 milion $ shpërblim për informacion mbi vrasjen e kandidatit presidencial ekuadorian


“SHBA ka ofruar një shpërblim prej 5.0 milionë dollarësh amerikanë për informacionin që çon në arrestimin e atyre që qëndrojnë pas vrasjes së kandidatit presidencial ekuadorian Fernando Villavicencio”, tha të enjten Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Villavicencio, një ish-ligjvënës dhe gazetar kundër korrupsionit, u vra në Quito më 9 gusht, më pak se dy javë përpara zgjedhjeve presidenciale.  Policia ekuadoriane ka arrestuar gjashtë të dyshuar që sipas tyre janë të gjithë kolumbianë që u përkasin grupeve kriminale, raporton agjencia e lajmeve The Financial express 

Përveç shpërblimit prej 5 milionë dollarësh amerikanë, Blinken njoftoi gjithashtu një shpërblim prej 1 milion dollarësh amerikanë për informacionin që çon në identifikimin ose vendndodhjen e çdo individi që mban një pozitë kryesore drejtuese në grupin përgjegjës për vdekjen e Villavicencios.

“SHBA do të vazhdojë të mbështesë popullin e Ekuadorit dhe të punojë përtë sjellë para drejtësisë individë që kërkojnë të minojnë proceset demokratike përmes krimit të dhunshëm”, tha Blinken në një deklaratë.