Vendosni fjalën kyçe....

Dasma kthehet në tragjedi në Irak, të paktën 100 viktima nga zjarri


Të paktën 100 persona kanë vdekur dhe 150 të tjerë janë plagosur pas një zjarri që shpërtheu gjatë një dasme në qytetin më të madh të krishterë të Irakut.

Qindra ishin duke festuar në një sallë banketesh në Qaraqosh në provincën Nineveh kur ndodhi shpërthimi.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi zjarrin, por disa raporte sugjerojnë se atë e kanë ndezur fishekzjarrë.

“Zjarri çoi në shembjen e pjesëve të sallës si rezultat i përdorimit të materialeve ndërtimi shumë të djegshme dhe me kosto të ulët që shemben brenda pak minutash kur shpërthen zjarri”, tha drejtoria e mbrojtjes civile të Irakut, cituar nga agjencia shtetërore e lajmeve INA.

Nuk dihet menjëherë nëse nusja dhe dhëndri ishin mes viktimave.

Pamjet e postuara në internet treguan çiftin në pistën e vallëzimit përpara se copa të zjarrit të fillojnë të bien në pistën e vallëzimit.

Zjarrfikësit mund të shiheshin duke u ngjitur mbi rrënojat e ndërtesës në kërkim të të mbijetuarve mëngjesin e së mërkurës.

Presidenti i Irakut postoi në X, i njohur më parë si Twitter, se ai u kishte thënë zyrtarëve që “të mobilizojnë të gjitha përpjekjet për të ofruar lehtësim për ata që janë prekur nga incidenti fatkeq”.

Ndërkohë, kryeministri irakian Mohammed Shia al-Sudani tha se do të kryhen inspektime të ndërtesave dhe do të shqyrtohen procedurat e sigurisë, me “autoritetet përkatëse të mbajtura përgjegjëse për çdo neglizhencë”.

Ai gjithashtu shpalli tre ditë zie kombëtare.

Numri i viktimave të raportuara është i paqartë. Zëvendësguvernatori i Nineveh, Hassan al-Allaq, i tha Reutersit se 113 persona ishin konfirmuar të vdekur, ndërsa grupi humanitar i Gjysmëhënës së Kuqe e vlerësoi numrin total të të vdekurve dhe të plagosurve në afro 450.

Guvernatori i rajonit tha për INA se numri i vdekjeve dhe të plagosurve mund të rritet.

Të plagosurit janë transferuar në spitalet në të gjithë rajonin e Nineveh. Në spitalin kryesor në Qaraqosh, i cili është rreth 15 km (9 milje) në lindje të kryeqytetit të rajonit Mosul, dhjetëra njerëz mbërritën për të dhuruar gjak për të ndihmuar të plagosurit. Qaraqosh njihet edhe si al-Hamdaniya dhe Bakhdida në Irak.

Një gazetar irakian në qytetin e Erbilit, ku po trajtohen edhe viktimat, i tha BBC-së se nuk kishte “mjete logjistike të mjaftueshme për të shpëtuar njerëzit” dhe se Mosuli nuk kishte mjaft ambulanca, staf dhe pajisje mjekësore.

“Zyrtarët lokalë të Mosulit, të gjithë fajësojnë qeverinë irakiane sepse nuk e zgjidhën problemin e spitaleve, dhe në përgjithësi, problemin e sektorit shëndetësor në Mosul pas okupimit të qytetit nga ISIS (Grupi Shteti Islamik)”, shtoi Blesa Shaways. .

Mosuli u çlirua nga tre vjet sundim i IS në vitin 2017 pas një lufte brutale që e la qytetin në gërmadha.