Vendosni fjalën kyçe....

Zhduket Ministri i Jashtëm i Kinës, spekulimet nisin pas mungesës së tij në publik


Ministri i Jashtëm i Kinës, Qin Gang nuk është parë në publik për tre javë, një mungesë jashtëzakonisht e gjatë në një periudhe të ngjeshur të aktivitetit diplomatik në Pekin.

Qin Gang, 57 vjeç, një diplomat karriere dhe ndihmës i besuar i liderit kinez Xi Jinping, u emërua ministër i Jashtëm në dhjetor, pas një periudhe të shkurtër si ambasador në Shtetet e Bashkuara.

Thashethemet vazhdojnë të qarkullojnë se Qin Gang mund të ketë rënë në kundërshtim me udhëheqjen e shtetit komunist.

Si ministër i Jashtëm, ai ka mbajtur qëndrime të ashpra ndaj Uashingtonit pasi marrëdhëniet pësuan krisje si pasojë e një balone e të dyshuar spiune kineze që u rrëzua mbi SHBA.

Ai ka luajtur gjithashtu një rol kyç në përpjekjet e mëvonshme nga të dyja palët për të stabilizuar lidhjet e vështira dhe për të rivendosur komunikimin, duke përfshirë takimin me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken gjatë vizitës së tij në Pekin në mes të qershorit.

Por diplomati i profilit të lartë nuk është parë në publik që nga 25 qershori, pasi u takua me zyrtarë nga Sri Lanka, Vietnami dhe Rusia në Pekin, raporton CNN.

Kjo ka bërë që disa të pretendojnë se ai mund të jetë në një lidhje me një prezantuese të njohur televiziv Fu Xiaotian, 40 vjeç, e cila gjithashtu nuk është parë prej disa kohësh pasi u shfaq një intervistë flirtuese mes tyre përcjell Daily Mail.

Në daljen e tij të fundit publike, një Qin i qeshur u pa duke ecur krah për krah me zëvendësministrin e Jashtëm rus Andrey Rudenko, i cili fluturoi në Pekin për t’u takuar me zyrtarët kinezë pas një kryengritjeje të shkurtër nga grupi mercenar Wagner në Rusi.

“Duke pasur parasysh statusin dhe ndikimin e Kinës në botë, është vërtet shumë e çuditshme që ministri i saj i jashtëm nuk është shfaqur në publik për më shumë se 20 ditë”, tha Deng Yuwen, një ish-redaktor i një gazete të Partisë Komuniste, i cili tani jeton në SHBA.

Kur u pyet për mungesën e zgjatur të Qin në një konferencë shtypi të hënën, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze tha se ajo “nuk kishte informacion për të dhënë”, duke shtuar se aktivitetet diplomatike të Kinës po kryhen si zakonisht.

Mungesa e Qin u bë edhe më e dukshme nga stuhia e aktivitetit diplomatik në kryeqytetin kinez në javët e fundit, duke përfshirë vizitat e profilit të lartë nga zyrtarët e lartë amerikanë Janet Yellen dhe John Kerry

Qin duhej të takohej me shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, në fillim të këtij muaji në Pekin, por takimi u shty pasi Kina informoi BE-në se datat nuk ishin më të mundshme, raportoi Reuters, duke cituar një zëdhënës të BE-së.

BE-ja u informua për shtyrjen vetëm dy ditë përpara mbërritjes së planifikuar të Borrell më 5 korrik, sipas Reuters.

Qin gjithashtu nuk u paraqit në një takim vjetor të ministrave të jashtëm të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) në Indonezi javën e kaluar. Në vend të kësaj, kryediplomati kinez Wang Yi mori pjesë në mbledhje në vendin e tij.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze tha në një konferencë të rregullt të lajmeve të martën e kaluar se Qin nuk mund të merrte pjesë në takimin e ASEAN “për arsye shëndetësore”, sipas Reuters.

Por kjo përgjigje mungonte nga transkripti zyrtar i konferencës i postuar më vonë në faqen e internetit të ministrisë. Ministria e Jashtme kineze shpesh lë jashtë përmbajtjen që e konsideron të ndjeshme nga transkriptet e njoftimeve të saj të rregullta.

Arsyeja e shkurtër shëndetësore e cituar nga autoritetet, megjithatë, nuk ka arritur të shuajë një bazë spekulimesh kryesisht të pabazuara se pse Qin nuk është parë.

Këto thashetheme nxiten nga mungesa e transparencës në sistemin politik kinez, në të cilin informacioni ruhet nga afër dhe vendimet e rëndësishme merren kryesisht pas dyerve të mbyllura, tha Deng, analisti me bazë në SHBA.

Nën Xi, kjo paqartësi politike vetëm sa është intensifikuar, pasi ai godet disidencën dhe përqendron pushtetin në duart e tij.

“Ky është një problem për regjimet totalitare. Regjimet totalitare janë në thelb të paqëndrueshme, sepse gjithçka vendoset vetëm nga lideri suprem”, tha ai.

“Nëse ndonjë zyrtari të lartë i ka ndodhur diçka e pazakontë, njerëzit do të pyesin nëse marrëdhëniet e tyre me liderin e lartë janë përkeqësuar apo nëse kjo është një shenjë e paqëndrueshmërisë politike,” tha Deng.

 Zhdukje të tilla të papritura janë bërë një tipar i zakonshëm në fushatën kundër korrupsionit të Xi.

Duke shtuar ndjeshmërinë e mungesës së Qin janë lidhjet e tij të ngushta të perceptuara me Xi, i cili siguroi një mandat të tretë në pushtet në vjeshtën e kaluar me një ekip të ri drejtues të mbushur me aleatë besnikë, sipas Deng.