Vendosni fjalën kyçe....

Tsipras jep dorëheqjen si kreu i SYRIZA-s pas humbjes dërrmuese në zgjedhje


Alexis Tsipras njoftoi të enjten se kishte dorëzuar dorëheqjen e tij nga udhëheqja e partisë pasi SYRIZA pësoi një humbje dërrmuese në dy zgjedhjet e mbajtura në maj dhe qershor.

“Bindjen time për nevojën e rinovimit dhe ringritjes së thellëtë partisë nuk mund ta propozoj vetëm me fjalët e mia nëse nuk e shërbej njëkohësisht me veprimet e mia…E kuptoj nevojën për një valë të re në SYRIZA. Dhe vendosa të tërhiqem. Kam besim te kapitali njerëzor i partisë sonë, te forcat e pashtershme të shoqërisë dhe të së Majtës. Ndaj vendosa të propozoj zgjedhjen e një kryesie të re nga anëtarët e Partisë, siç parashikohet në statutin e saj dhe rekursin e menjëhershëm në procedurat përkatëse, në të cilat natyrisht nuk do të jem kandidat”, tha ai në një deklaratë televizive të bërë në Zappeio, në qendër të Athinës.

Më herët, Tsipras kryesoi komitetin ekzekutiv të partisë, i cili u mblodh për të diskutuar të ardhmen e SYRIZA-s.

Konservatorët fituan 40.56 për qind dhe 158 vende në Parlament më 25 qershor përpara SYRIZA, e cila mori 17.84 për qind dhe 47 vende, një numër edhe më i vogël krahasuar me zgjedhjet e 21 majit. Demokracia e Re fitoi zgjedhjet e majit me 20 pikë përpara SYRIZA-s dhe rezultati i së dielës u pa si një goditje masive, duke ngritur pikëpyetje për udhëheqjen e Tsipras.

Norma e abstenimit vendosi një rekord të ri të dielën, duke arritur në 47.17%, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm të vendosur në zgjedhjet e shtatorit 2015, kur arriti në 43.84%.

Tsipras, 48 ​​vjeç, shërbeu si kryeministër nga 2015 deri në 2019, disa nga vitet më të trazuara të krizës financiare të Greqisë.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Kathimerini